Eski Bakan FETÖ'nün 'Petrol aşkını' Samsun'da açıkladı

Enerji eski Bakanı Taner Yıldız, FETÖ üyelerinin Kuzey Irak'taki petrol anlaşmalarına katılmak için kendisine de baskı yaptıklarını belirterek, 'Petrol kuyularının başına üşüşmek istediler ama benden gereken cevabı aldılar' dedi

AK Parti'nin Siyaset Akademisi Büyük Güç Türkiye Programı Samsun'un ilk dersini Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız verdi. FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulunan Yıldız,"Petrol ve doğalgaz kuyuları ile alakalı Kuzey Irak'ta yapılan bütün anlaşmaların bir yerinde bulunmak istediler ama benden cevabını aldılar” dedi.

SİYASET AKADEMİSİ BAŞLADI

AK Parti'nin Siyaset Akademisi Büyük Güç Türkiye Programı'nın Samsun ayağı, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt, Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti'nin Samsun'daki ilçe belediye başkanları ve Siyaset Akademisi öğrencilerinin de hazır bulunduğu yoğun bir katılımla başladı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'ndeki Siyaset Akademisi'nin Samsun programında ilk dersi Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız verdi.

GÖKSEL: HERŞEYİMİZ MİLLİ OLMALI

Programın açılışında konuşan AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Türkiye'de artık herşeyin milli olması gerektiğini vurgulayarakt, "Bir kere zihinlerimiz milli olacak. Herşeyi kendimiz üretebilecek kabiliyete sahi olmamız lazım. Genç nüfusumuzu daha iyi yetiştirip, milli üretimi gerçekleştirmeye erişeceğimizden hiçbir şüphemiz yok. Siyaset Akademisi de ülkemizi, vatanını, milletini, bayrağını önemseyen insanlar yetiştirmeyi amaçlayan projelerden birisidir. Daha çok çalışacağız, daha bilinçli olacağız, daha çok üreteceğiz. Dünya'nın ilk 10 ekonomisi arasına gireceğiz" dedi.


MAKAM VE PARA İÇİN DEĞİL HİZMET İÇİN SİYASET YAPIN

Muharrem Göksel'in konuşmasının ardından ilk dersi vermek üzere kürsüye gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız'ın anlatımlarına ise daha çok 15 Temmuz'da yaşanan FETÖ terör örgütünün darbe girişimi damgasını vurdu. Yıldız, Türkiye'nin 15 Temmuz'da, bundan sonraki 30'lu, 50'li yıllara örnek olabilecek bir kırılma noktası yaşadığını dile getirdi. AK Parti'nin makam, mevki, para uğruna siyaset yapılamayacağını dile getiren Yıldız, "Hepimiz sadece hizmet için bu makamlarda olduğumuzu biliriz. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın en önemli noktalarından birisi, kaybetmeyi göze alabilmektir. Cumhurbaşkanı olmuş, Başbakan olmuş, siyasette en tepe noktada. Bunların hiçbirisi  gözünde bir damla bile kalmayabilir. Aynen 15 Temmuz'da olduğu gibi. Herşeyi kaybetmeye ve vermeye, maskeleri bulunmaksızın hazırdır" diye konuştu.

ALGI VE GERÇEKLERİ AYIRIN

Dünyada artık yaratılmak istenen algıyla gerçeklerin çok farklı olduğu bir dönemden geçildiğini örneklerle anlatan eski Bakan Ylıdız, "Bunu 15 Temmuz'da da yaşadık. ABD ve Avrupa medyası, 15 Temmuz'da tankların altında ezilenleri, hunharca şehit edilenlerin görüntülerini verdi mi? ABD'de yaşayan birisiyle sohbet ediyorum, bize yansıyan orada bir karmaşa olduğuydu FETÖ'cü olduğunu daha sonra anladığım bu kişi, oradaki karmaşayı da biz çıkardık değil mi diye yaratılan algıyı anlatan ifadeyle sordum. Tam seçemiyoruz dedi. Eğer sen bunu bilmeyerek söylüyorsan gaflettesin, bilerek söylüyorsan ihanettesin dedim" dedi.

Eski Bakan FETÖ'nün 'Petrol aşkını' Samsun'da açıkladı

FET֒CÜLER MATRUŞKA SİSTEMİ GİBİ ÇALIŞIYOR

FETÖ'nün faaliyetlerini  'matruşka'ya benzeten Taner Yıldız, "Bizi şu anda ayırmaya çalışıyorlar. Rusya'da matruşkalar vardır. İçinden sürekli çıkan maketler en sonunda küçülür ya onun gibi. Şu anda belki 3'üncü veya 4'üncü matruşkayı çıkarttılar. Bakın, sanki herşey bitti sıra AK Parti içindeki FETÖ'cüleri ayıklama işine geldi. Merak etmeyin AK Parti zaten, bunu yapabilecek güçte ve dirayette bir partidir.  Bnunla alakalı bir sıkıntımız yok. Ama bunu bir ayrım gerekçesi olarak kullanmak, AK Parti'yi içeriden çatırdatmaya çalışıldığının, bütün bunların farklı bir maksadının olduğunu bilmemiz lazım" diye konuştu.

AÇIK VE ŞEFFAF OLUN

Siyasette ön önemli kavramlardan birisinin de dürüstlük ve hatalarını kabul etmek olduğunu da dile getiren Taner Yıldız, "Biz gücümüzü şeffaflıktan alacağız, şeffaflığın gücünü kullanacağız. Ne varsa açıkta olacak. Kendisine güvenen, kendisini güçlü hisseden hatalarını da itiraf edecek noktaya gelir. Cumhurbaşkanımız dedi ki;  hem Allah'tan hem de milletimden af diliyorum dedi. Yaşanan acıları en fazla yüreğinde hisseden de o halbuki" dedi.

40 YILLIK FETÖ 40 GÜNDE TEMİZLENMEZ

FETÖ'cülerin temizlenmesinin ardından bazı çevrelerin "FETÖ bitti' diyerek hemen diğer cemaatlerden şikayetçi olmaya başladıklarını söyleyen Yıldız, "Sonra da neredeyse İslamiyet kalksın deseler rahatlayacaklar. Biz böyle oyunlara gelmeyeceğiz. 15 Temmuz'da bu ülkenin yapı taşlarını vurmak istediler. Ama; 40 yılda bütün40 günde temi gücünü gizemden alan bir FETÖ yapısını, 40 günde gideremeyeceğimizi de bilin. Kendi aramızda bile bilmediğimiz tanımadığımız ama bunlara daha yakın insanlar çıkabilir. İnsanlarımıza en önemli tahribatı yaptılar. Birbirimizden şüphe eder hale geldik. Biz her zaman Cumhurbaşkanımızın, kurucu genel başkanımızın yanındayız. Başbakanımızın talimatlarını da birebir yerine getirmekle yükümlüyüz" görüşlerini dile getirdi.

Darbe girişimi başarılı olsaydı 16 temmuz sabahı PKK'nın 'Kürdistan'ı ilan ettik' diyebileceği bir süreçten geçildiğine de vurgu yapan Yıldız, "Biz ne Kürdistan'ı diyene kadar aradan 2-3 ay geçerdi. AK Parti'yi ortadan kaldırdıkları anda bunların her birisi ardı ardına gelirdi. Şu anda şu koltuklarda ön sıralarda oturan milletvekilleri ve belediye başkanları bile belki de erte gün cezaevlerindeydi" dedi.

Eski Bakan FETÖ'nün 'Petrol aşkını' Samsun'da açıkladı

FET֒CÜLERİN HEPSİ KİTAPSIZ

Taner Yıldız açıklamalarının ardından bazı akademi öğrencilerinin ve basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. Kamuoyunda FETÖ'cülerin işten atılmalarıyla ilgili mağdur edildikleri gibi bir algı yaratılmak istendiğini ifade eden bir katılımcının sorusu üzerine Yıldız, "Toplumda bu algıyı oluşturmaya çalışanlar, bu yapının içinde olan kişiler. Vatandaşlarımız tankların üstüne çıkmasa ne olacaktı bunları düşünüyorlar mı? 3 metreden kadını vurdu, kuralsız kitapsızlar. Bunların nasıl bir noktaya gelebileceğini, nasıl bir vehamet oluşturabileceğini çabucak unuttuk. Bütün hepsini canlı yayında izledik" dedi.

FET֒NÜN BAŞI PARANOYAK BİRİSİ

FETÖ'nün başının konuşmalarına bakıldığında 'paranoya' durumunda birisinin konuşmaları olduğunun rahatlıkla görülebileceğini, sıhhatli bir yapısı olmadığının da görülebileceğini vurgulayan Taner Yıldız, "Herkes cezasını çekecek. Benim vatandaşıma mermi sıkanı, benim vatandaşıma tankla ezene göz yumamam. Ben bunlara gönül vermiştim ama terör örgütü olduğunu bilmiyordum diyen varsa, 17-25 Aralık'tan sonra destek vermeyen varsa, tabi ki onların da ayıklanması lazım. Bir FETÖ'cüye destek çıkmak Allah indinde ne kadar vebalse, FETÖ'cü olmayan bir kişiyi cezalandırmak da o kadar vebaldir" dedi.

Eski Bakan FETÖ'nün 'Petrol aşkını' Samsun'da açıkladı

KUZEY IRAK PETROLLERİNE DE GÖZ DİKMİŞLER

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a, Türkiye'nin enerji, doğalgaz ve petrol politikasını yönlendiren bir bakanlığın yıllarca başında olan bir isim olarak, FETÖ terör örgütü mensuplarıyla hiç karşı karşıya gelip gelmediği de soruldu. FETÖ'nün paranın ve gücün olduğu her yerde olduğunu vurgulayan Yıldız, "Petrol ve doğalgaz kuyuları ile alakalı Kuzey Irak'ta yapılan bütün anlaşmaların bir yerinde bulunmak istediler. Buralara üşüşmek istediler ama hiçbir yere almadım. Benim bu yapıya olan tavrımı, beni yaknen tanıyanlar bilirler. Böyle taleplerle geldiklerinde ve biz de bu anlaşmalara katılmak istiyoruz dediklerinde 'siz kimsiniz' dedim. Sen-ben diye niye konuşuyorsunuz. Bana sen samimi biri değilsin dediler. Samimi olsaydınız, aramızda olurdunuz dediler. Aramızda olmadığınıza göre, aramızda olamazsınız dediler. Böylesine ötekileştiren bir yapının bizimle uyuşması söz konusu değil.  Dünyada 3 büyük lobi vardır. Bunlar savunma sanayi yani silah, petrol-doğalgaz ve ilaç sanayi. Bunlar, bu lobilerin bulunduğu her yerde bulunmuşlardır. Ben bunu hissettim. Enerji sektöründe de bunu yaptılar. Paranın başına, petrol kuyularının başına üşüşmeye çalıştılar, ama biz de gerekeni yaptık" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

İlginizi Çekebilir