Erbay ve Balcı'ya soruşturma talep edildi

Canik Kaymakamlığı, Samsun Valiliği’nden Canik Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Erbay ve Zabıta Müdürü Erol Balcı hakkında ‘görevi kötüye kullanmaktan’ soruşturma açılmasını talep etti

Geçtiğimiz yıl Canik ilçesinde kitap dağıtan vatandaşı döverek davalık olan Canik Belediyesi Zabıta Müdürü Erol Balcı, mahkemede olay anını anlatarak doğruları söyleyen çalışma arkadaşı İ.B.’ye mobbing uygulamıştı. Dayak olayında Balcı, Ali Tulum isimli şahısa vurmadığını sadece kendisini koruduğunu kaydetmişti. Fakat Samsun 7 Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tanık olarak dinlenen zabıta memurlarından İ.B., müdürü Balcı’nın ifadesinin aksini söyleyerek, dayak olayını doğrulamıştı.

 

CANİK KAYMAKAMLIĞI RAPOR HAZIRLADI

Bunun üzerine zabıta memuru İ.B., Canik Belediyesi tarafından ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Gölalan Mahallesi Hanımlar Konağı’na görevlendirilmişti. Adeta sürgüne gönderilen İ.B. mahkemede ifadesini değiştirdiği için kendisine ceza verildiğini öne sürerek şikayetçi olmuştu. Canik Kaymakamlığı ise yaptığı araştırma ile Canik Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Erbay ve Zabıta Müdürü Erol Balcı hakkında soruşturma açılmasına için rapor hazırladı. Canik Kaymakamlığı tarafından hazırladığı raporda; Canik ilçesi Gölalan Mahallesi’nde bulunan Hanım Konağı’na güvenlik amacıyla yapılan zabıta görevlendirmelerinin, Hanımlar Konağı olarak adlandırılan yerin faal ve korunacak hiçbir demirbaş veya malzemenin bulunmaması, sürekli kapalı olması, mahalle muhtarı beyanına göre de herhangi bir kurs faaliyetinin bulunmadığı, bu itibarla korunacak bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi.


ZABITA PERSONELİNE MOBBİNG YAPILDI

Raporda ayrıca, “Güvenlik görevlisine ihtiyaç olmayan bir binaya görevlendirme yapılırken hizmet yılı kriterine riayet edilmediği, görevlendirmenin kamu yararını ve hizmet gereklerini gözetmekten ziyade cezalandırma amaçlı tesis edildiği, zabıta personellerine mobbing uygulandığı, dolayısıyla Canik Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Erbay ile Zabıta Müdürü Erol Balcı’nın görevlerini kötüye kullandıkları anlaşıldı. 4438 sayılı Kanunun 3. ve 6. maddeleri uyarınca Erbay ve Balcı haklarında soruşturma izni verilmesine karar verildi” ifadeleri yer aldı. Ayrıca söz konusu şikayetin daha önce Samsun Valiliği İl İdare Kuruluna yapıldığı ve soruşturmaya gerek duyulmadığı yönünde karar verildiği öğrenildi. Bu nedenle soruşturmanın önümüzdeki günlerde yargıya taşınacağı belirtiliyor.

 

Sezer SEZER

Erbay ve Balcı'ya soruşturma talep edildi
Etiketler ; Samsun , Canik ,
İlginizi Çekebilir