Dış cephesini boyatmayana kötü haber
Yerel 12 Ekim 2016 Çarşamba 10

Dış cephesini boyatmayana kötü haber

Samsun Büyükşehir Belediyesi, dış cepheleri sıvasız ve boyasız durumda olan iskansız konutları uyaracak. Uyarılara kulak asmayanların ise suyunu kesecek

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kent estetiğinin düzeltilmesi kapsamında dikkat çekici bir çalışma başlatmaya hazırlanıyor. Belediye meclis komisyonunda oybirliğiyle kabul edilen düzenlemeyle, dış cepheleri boyasız ve sıvasız durumda olan, iskan ruhsatı da bulunmayan konutların suyu, yapılacak uyarılara rağmen düzeltilmezse SASKİ tarafından kesilecek.

İSKANSIZ YAPILAR YAKIN MARKAJDA

Büyükşehir Belediye Meclisi Ortak Komisyonu'nda iktidar ve muhalefete mensup meclis üyelerinin oybirliğiyle alınan karara göre, iskan ruhsatı olmayan ve halen şantiye suyu kullanan konutlarda kent estetiğinin düzeltilmesine yönelik çalışma yapılacak.

DIŞ CEPHELER BOYANMAK ZORUNDA

Bu kapsamda sıvasız ve boyasız yapılarda kullanım izni, yapının ortak alanlarından dış cephesinin sıva ve boyası tamamlanması şartı getirilecek. İskan ruhsatı verilirken, dış cephenin sıvasız ve boyasız olmamasına dikkat edilecek. Halen sıva veya boyası tamamlanmayan yapılar içerisinde ise, mevcut şantiye suyunun iskan amaçlı kullanılması halinde, konut suyu tamamen kesilecek.

ÖNCE UYARI YAPILACAK

Komisyon toplantısında bazı meclis üyeleri, söz konusu uygulamanın çok ağır bir ceza olacağını belirterek, başka bir yaptırım uygulanmasının daha doğru olacağı yönünde görüş belirttiler. Meclis Başkanvekili Turan Çakır ise, "Hemen cezalandırma diye birşey söz konusu değil. Gerekli uyarıları yaptıktan sonra halen bir düzeltme olmuyorsa, bu yaptırımı uygulayacağız. Çevre kirliliği ve görsel kirlilik oluşturan binaların, mülk sahipleri tarafından düzeltilmesi ile ilgili bu işi takip edenlerin elini güçlendirmek istiyoruz. Sıkıntı yaşayanlar elbette olacaktır. Ancak yüzde 80 başarı bile elde edebilirsek, bizim için iyi olur" dedi.

Gülsüm ATİK

İlginizi Çekebilir