Büyükşehir Huzurevi Bayrama Hazırlanıyor
Yerel 24 Ağustos 2016 Çarşamba 09

Büyükşehir Huzurevi Bayrama Hazırlanıyor

2009 yılından itibaren Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı faaliyet gösteren Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi, kurban bayramı öncesi hazırlıklarını sürdürüyor

56 erkek, 14 kadın yaşlıya ev sahibi yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi, sakinlerine sunduğu imkanlarla dikkat çekiyor. ‘Yaşlıların mutluluğu, ülkenin mutluluğudur’ diyen Huzurevi Müdürü Mümin Tan, huzurevi sakinlerine güzel bir bayram geçirmeleri için hazırlıklarını tamamlıyor. Gazete Gerçek’e açıklamalar yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi Müdürü Mümin Tan, Samsun’da 1973 yılından itibaren çeşitli isimlerle huzurevi oluşturulduğunu fakat 2009 yılından itibaren kapsamının ve hizmetinin daha da fazla geliştirdiklerini söyledi.

Büyükşehir Huzurevi Bayrama Hazırlanıyor

HUZUREVİNDE KİMLER KALABİLİR?

Huzurevi işleyişi ve faaliyetlerinden bahseden Mümin Tan, “Samsun Büyükşehir Belediyemizin kurduğu huzurevimize öncelikle 60 yaş altı misafir kabul etmiyoruz. Öte yandan sakinlerimiz arasında katılacaklar öz bakım işlerini yapabilen sağlıklı yaşlılarımız olmalıdır. Şu an bu profilde 56 erkek, 14 yaşlı kadın sakinimiz var” dedi.

‘DONANIMIMIZ TAM’

Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi faaliyetleri ve kadrosuyla ilgili bilgi veren Tan, “Huzurevimizde idari ve hizmetli personellerimiz dışında bir sağlık teknisyenimiz ve dört hemşiremiz var. Burada şunu ifade etmem gerek, evimizde 24 saat prensibiyle bir sağlıkçımız mutlaka var. Kaldı ki, aksi bir durumda 112 ekiplerimizin buraya ulaşım süresi 2-3 dakika. Sağlık konusunda donanımımız tam” şeklinde konuştu.

‘MUTFAĞIMIZ TEŞEKKÜLLÜ VE HIZIRDIR’

Huzurevi sakinlerine günde üç öğün yemek çıktığını ve bu öğünlerin de ara öğünlerle her gün desteklendiğini belirten Tan, “Burada tam teşekküllü geniş bir mutfağımız ve kadromuz var. Sakinlerimize günde 3 öğün yemek çıkarıyoruz. Bunun dışında da ara öğünlerimiz var. Mutfağımızın bir özelliği daha var. Samsun’da Allah korusun olan her felakette bizim mutfağımız derhal Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatıyla devreye alınır. Burası bir huzur evi mutfağından çok, gerektiğinde de hızır gibi çalışır. Bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanımız bizden hiçbir donanımı esirgemediğinin altını çizmek istiyorum” dedi.

Büyükşehir Huzurevi Bayrama Hazırlanıyor

‘SOSYAL BİR HUZUREVİYİZ’

Huzurevinde sadece konaklama gibi öz bakım ihtiyaçlarının karşılanmadığını aktaran Tan, “Bakınız burası bir huzurevidir, doğru ama bizim huzurevimiz bir huzurevinden daha da fazlasıdır. Burada yaşlı sakinlerimiz sadece beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamıyorlar. Bunun yanında halk eğitim merkezimizdeki öğretmenlerimiz gelirler ve çeşitli el sanatları dersleri verirler. Yapılan ürünlerimiz salonlarımızda var. Bunlar tahta boyama, resim, işleme, nakış, boncuk dizme gibi. Ayrıca bağımsız olarak bir sanat icra etmek isteyen yaşlı sakinimiz olursa da Büyükşehir Belediyemiz ona her türlü imkanı sağlıyor. Bunların dışında ise Ayvacık gibi Samsun’un tüm turistik yerlerine sıklıkla geziler düzenliyoruz. Gezi ve faaliyetler dışında ise isteyen sakinimiz hobi bahçesiyle uğraşabiliyor. Kümesimizde 150’ye yakın tavuğumuz var. Dileyen sakinimiz tavuklarımızla, civcivlerimizle de vakit geçirebiliyorlar. Tam anlamıyla sosyal bir işletmeyiz” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Huzurevi Bayrama Hazırlanıyor

‘MİLLİ VE DİNİ BAYRAMLARIMIZI YAŞATIYORUZ’

Milli ve dini bayramların en üst seviyede bir huzur havasıyla geçtiğini ifade eden Tan, “Hem dini, hem de milli bayramlarımızın hiç birisinin sönük geçmesine müsaade etmiyoruz. 29 Ekim, 30 Ağustos gibi milli bayramlar burada coşkuyla kutlanır. Dini bayramlarda ise yaşlılarımızdan ziyaretçisi olanlar mutlaka gelirler” dedi.

Büyükşehir Huzurevi Bayrama Hazırlanıyor

 

‘KURBAN BAĞIŞI KABUL EDİYORUZ’

Kurban bayramı ve kurban bayramı dışında her türlü adak hayvanlarını kabul ettiklerini söyleyen Mümin Tan, “Önümüzde bir kurban bayramı var. Samsunlu yurttaşlarımız Huzurevimize binaen kurbanlarını bağışlayabilirler. Biz onların kurbanlarına talibiz. Sadece kurban bayramı değil, diğer günlerde de istedikleri gibi adaklarını buraya adayabilirler. Burada yapacakları hayırların yaşlılarımıza döndüğünü unutmasınlar. Herkes bir gün yaşlı olacak. Herkesin buna göre adım atmasını önerir ve dilerim” şeklinde konuştu.

 

Serhat TÜRK

İlginizi Çekebilir