Bu Çocuklar Bir Harika!
Yerel 5 Eylül 2016 Pazartesi 09

Bu Çocuklar Bir Harika!

Samsun'un en uzak ilçelerinden Vezirköprü’ye bağlı Göl Ortaokulu’nun Fen Bilimleri Öğretmeni İrfan Gümüş, 3 öğrencisiyle birlikte Hacettepe Üniversitesi'nce düzenlenen robotik uygulama çalışmalarının ele alındığı ulusal konferansa katıldılar

Robotik uygulamalar üzerine şimdiye kadar 12 proje üreten Vezirköprü Göl Ortaokulu öğrencileri, Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen 2. STEM Konferansı’na davet edildiler.  Göl Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni İrfan Gümüş, 3 öğrencisiyle birlikte, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen öğretmenlere robotik uygulamaların kolay ve eğlenceli dünyasına adım atmalarını teşvik etmek için "Robota Merhaba, Görsel Kodlama Eğitimi " başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirdi.

ORADA BİR KÖY VAR UZAKTA

Birçoğunuz adını bile duymamışsınızdır Göl Ortaokulu'nun. Vezirköprü’ye 35 kilometre uzaklığında bir köy okulu. 300’ü çevre köylerden taşımalı gelen olmak üzere toplam 470 öğrencisi var. Bu okuldaki öğrenciler ise çok şanslı. Çünkü merak eden, sorgulayan, araştıran, yaparak yaşayarak öğrenen nesiller yetiştirmek için elinden geleni yapan fen bilimleri öğretmenleri var. Öğrencilerinin yaparak ve yaşayarak öğrenmesi için her türlü deneyleri yapmalarını sağlayan. Öyle ki haftalık 4 ders saatin yaklaşık 2 saatini deneyler yaparak geçmesini sağlayan Fen Bilimleri Öğretmeni İrfan Gümüş ve diğer meslektaşları, minik öğrencilerinin adeta dünyaya bakış açılarını değiştirdi.

Bu Çocuklar Bir Harika!

ADETA MUCİTLER OKULU

Göl Ortaokulu'nda Fen Bilimleri Öğretmenliği yapan İrfan Gümüş, taşımalı 470 öğrencinin eğitim gördüğü okulu adeta mucitler okuluna çevirdi. Şimdiye kadar engellilerin sıkıntılarına çözüm bulma, geri dönüşüm, enerji verimliliği ve tasarrufu, yenilenebilir enerjinin önemi, biyolojik zenginliğimiz ve korunması, çevremizde yaşadığımız problemlere inovatif çözümler bulma konularında öğrencileriyle önemli projeler geliştiren öğretmen Gümüş’ün gözetimindeki öğrenciler, şu sıralarda ise robotik uygulamalar üzerine çalışmalar yapıyor.

12 PROJE ÜRETTİLER, YENİLERİ YOLDA

Öğrencilerinin öğrenirken eğlenmelerini, küçük birer mucit bir gibi fene ve hayata dair bilgilerini kendilerinin keşfetmelerini sağlayan Gümüş, öğrencileriyle derslerin dışında proje çalışmaları yapıyor. Geçen 24-25 Mayıs’ta TUBİTAK desteğiyle Bilim Fuarı düzenlenen okulda öğrenciler, "scratch" ve "idea" programları ile kodlama yapmayı, problemlere farklı çözümler sunmayı da öğrendiler.

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ KONFERANSA DAVET ETTİ

Vezirköprü Göl Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni İrfan Gümüş ve beraberindeki üç öğrencisi  Özlem Koca, Nimet Coşkun, Hilal Fındık, Türkiye'nin en saygın üniversitelerinden Hacettepe Üniversitesi'nce düzenlenen 2. STEM Öğretmenler Konferansı’na davet edildiler. İrfan Gümüş ve öğrencilerinin "Robota Merhaba, Görsel Kodlama Eğitimi " başlıklı  atölye çalışması ile katıldığı konferansta STEM ile ilgili atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

BU MUTLULUĞU BÜTÜN ÖĞRENCİLER YAŞAMALI

Atölye çalışmasını 3 öğrencisiyle birlikte yürüttüğünü dile getiren İrfan Gümüş, "Öğrencilerim atölyelerde bana yardımcı olmanın yanı sıra katılımcılara robotik uygulamaların kendi hayatlarında meydana getirdiği değişimi anlatıyorlar. Ayrıca bu çalışmanın bir köy okulunda gerçekleşmesi ve öğrencilerde başarılı sonuçlar meydana getirmesi katılımcıları bu çalışmalara teşvik ediyor. Onların dünyalarındaki değişimi, yaşadıkları heyecanı ve mutluluğu, geleceğe dair kurdukları yeni hayalleri ve planları gördük. İnanıyoruz ki bu çocukların içinden geleceğin yazılım mühendisleri çıkacak. Bu mutluluğu daha çok öğrencinin yaşamasını istiyoruz" dedi.

İLÇE PROTOKOLÜNDEN TAM DESTEK

Köy ortaokulu olmalarına rağmen kısa zamanda elde ettikleri başarıyı, öğrencileri her zaman destekleyen idarecilere borçlu olduklarını da ifade eden İrfan Gümüş, "Bu nedenle başta Vezirköprü kaymakamımız  Mahmut Kaşıkçı ve Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İbrahim Aslan'a ne kadar teşekkür etsek azdır" diye konuştu.Gülsüm ATİK

İlginizi Çekebilir