Bizim görevimiz halkı güvenli taşımak
Yerel 28 Eylül 2016 Çarşamba 09

Bizim görevimiz halkı güvenli taşımak

SAMULAŞ A.Ş. Genel Müdürü Kadir Gürkan, “Vatandaşlarımız tramvaylarının belli saatler arasında çalıştığını bilir ama ekiplerimiz sabaha kadar rayları kontrol eder. Bizim görevimiz, bu rayların gece sabaha karşı bakımdan geçtiğini duyurmak değil, halkımızı güvenle taşımaktır” dedi

Gazete Gerçek’e konuşan Genel Müdürü Kadir Gürkan, SAMULAŞ’ın bilinmeyenlerini anlattı. Gürkan, yaklaşık 350 kişilik büyük bir aile olduklarını söylerken, böyle bir organizasyonda kazasız ve belasız süreç yönetmenin profesyonel ekip ve yoğun emekle gerçekleştiğini kaydetti. Gürkan, “Raylı sistem konusu ulaşım anlamında çok fazla komplikasyonu olan, yoğun emek gerektiren bir model. İşin ücretlendirilmesinden tutun, halk yararına rota belirlenmesi dahil profesyonel ekipler tarafından yapılıyor. Tüm bunların yanında, birimlerimizin çoğu 24 saat ilkesine göre çalışıyor. Halkımız tramvayların belli bir saate kadar çalışıyor olarak bilir, doğru ama ekiplerimizin örnek vereyim gece sabaha kadar rayları kontrol ettiğini bilmez. Bizim görevimiz bu rayların gece sabaha karşı bakımdan geçtiğini söylemek, duyurmak değil; onları güvenle taşımaktır” dedi.

 

‘TRAFİK KONTROL ÜNİTESİ 24 SAAT AYAKTADIR’

SAMULAŞ’ın birimleri hakkında da bilgi veren Gürkan, “Aslında her birimimiz kritik. Fakat trafik kontrol birimimiz, teyakkuz halinde olduğundan bir tık daha hassas. Örnek vereyim, tüm raylı sistemin güvenliği bu noktadan sağlanıyor. Güvenlik derken sadece rayın güvenliği değil. İnsanın güvenliği de bu üniteden takip ediliyor. Aksi bir durumda acilen ilgili birimlere telsiz marifetiyle ulaşılıyor. Anında gereği yapılıyor. Örneğin, geçtiğimiz günlerde raylı sistemin dış etkenlerden kaynaklı enerji problemi yaşadığında, trafik kontrol merkezimizin marifetiyle çok kısa dakikalar içinde lastik tekerlekli ikinci bir ulaşım aracı gönderdik ve kimseyi mağdur etmedik. Bu anlamda, bu birim tüm Samsun’un gözüdür, kulağıdır. Tramvayın içinde veya dışında yaşanan en ufak bir aksaklıkta emekçi arkadaşlarımız anında teyakkuza geçmektedirler. Bu yapı 24 saat ilkesine göre çalışıyor” dedi.

Bizim görevimiz halkı güvenli taşımak

‘OPERASYON MÜDÜRLÜĞÜMÜZ BEL KEMİĞİMİZ’

Gürkan, “SAMULAŞ A.Ş. bünyesine bağlı hizmet veren tüm işletmelerin vardiyası, düzeni, planlaması, bütçeleri, çalışma saatleri, izlemesi, uygulanması, bu birim üzerinden gerçekleşiyor. Bu birim aynı zamanda trafik kontrol birimiyle de ilintilidir. Üzerindeki sorumluluk yükü ve bilinci en üst seviyededir. Bu birimimiz de 24 saat ilkesine göre çalışır ve yoğun bir emek verilir. Bu sayede, SAMULAŞ en kaliteli hizmeti vermektedir” şeklinde kaydetti.

Bizim görevimiz halkı güvenli taşımak

‘1716 ŞİKAYET ÇÖZÜLDܒ

SAMULAŞ’ın verdiği hizmetlerin kalitesini çeşitli kanallar vasıtası ile ölçtüklerini kaydeden Gürkan, “Malum böyle bir yapının kusurları, aksaklıkları da olacaktır. Sonuçta hepimiz insanız. Bunların olması sorun değil elbet ama bunları görmezden gelmek büyük sorun ve sorundan kaçmaktır. Biz bu anlamda sorundan kaçmıyoruz ve üzerine gidiyoruz. 2015 yılından bu güne kadar SAMULAŞ otoparkından tutun, teleferiğe kadar tüm birimlerinden sadece 1728 şikayet ulaşmış. Ekiplerimiz bu şikayetleri anında dikkate alarak, belli bir gün hedefi içinde tamamını çözmüş ve sonuçlandırmış. Halkla ilişkiler birimimiz tamamen bu misyonda çalışıyor” şeklinde konuştu.

Bizim görevimiz halkı güvenli taşımak

‘BAKIM ÜNİTEMİZ EKSİKSİZ ÇALIŞIYOR’

SAMULAŞ bünyesindeki tüm trenlerin bakımlarını kendilerinin yaptığını söyleyen Gürkan, “Her makinanın olduğu gibi elbette trenin de kilometre veya zaman periyotu anlamında bakımları var. Trenlerimiz kaliteli ve günün standardındaki donanıma sahip. Biz bu trenlerin tüm bakımlarını burada, hangarımızda gerçekleştiriyoruz. Lazım olan yedek parçaların Samsun veya Türkiye’de olanlarını mutlaka Türkiye’den tedarik ediyoruz. Malum kilometre bakımı olduğu kadar, senelik ağır bakımları da var. Bu bakımları yapmak için de her türlü teknolojimiz mevcuttur. Tüm bunların dışında trenlerin günlük bakımları da var. Tabi sadece tren olarak bakmak yanlıştır. Raylı sistem olduğu için rayın da, elektrik kablolarının da, trafoların da kayda değer bakımları var. Bizim yetkin personelimiz tüm bu bakımları yapacak seviyede eğitimle donatılmıştır. Bunların tamamı kısa sürede kazanılmış, aslında Samsunumuzun kazanımlarıdır” dedi.

Bizim görevimiz halkı güvenli taşımak

‘MAKİNİST DE YETİŞTİRİYORUZ’

Tüm bu çalışmalarının yanında nitelikli iş gücüne sürekli olarak ihtiyaç duyduklarını kaydeden Gürkan, “Gençlerimizden vatman yani makinist olmak isteyenlere de bazı tavsiyelerde bulunabiliriz. Her şeyden önce tren sürmek gerçekten sıra dışı ve güzel bir meslek. Aynı zamanda mesleki sorumlulukları da elbette var. Vatmanlarımızı mutlaka teknik bölümlerden mezun arkadaşlarımızdan seçiyoruz. İŞKUR ile ortak yürüttüğümüz proje neticesinde onları sıkı bir teknik eğitime ve sınavlar dizisine tabii tutuyoruz. Başarılı olan kardeşlerimizi, ihtiyacımız doğrultusunda vatman olarak istihdam ediyoruz. Bu anlamda, insanların canını taşıyan iş gücüne elbette çok fazla hassasiyet gösteriyor ve donanımlarını tamamlıyoruz” şeklinde kaydetti.

 

Serhat TÜRK

Etiketler ; SAMULAŞ , Samsun , Tramvay , Ulaşım ,
İlginizi Çekebilir