'Bizi  öcü gibi göstermek isteyenler var'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yapılan her çalışmada halkı ve kamuyu düşünerek hareket etmelerine rağmen, "Bizi öcü gibi göstermek isteyenler var" dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  yapılan her çalışmada halkı ve kamuyu düşünerek hareket etmelerine rağmen, özellikle Kızılırmak Deltası gibi koruma alanlarında yaşayan vatandaşların çalışmalar sırasında mağdur edileceği izleniminin verilmeye çalışıldığına dikkat çekti.  Yılmaz, "Tüm olumlu gelişmelere rağmen, bizi öcü gibi göstermek isteyenler var" dedi.

UNESCO'nun geçici dünya mirası listesine alınan kuş cennetinde yürütülen çalışmalarda, özellikle belli bir kesimce polimik konusu yapılan uzun yıllar bölgede yaşayan insanların mağdur edileceği yönündeki iddialarla ilgili Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, önemli mesajlar verdi.

Belediyenin veya kamunun insanları mağdur edeceği yönünde bir algı oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çeken Yusuf Ziya Yılmaz, halkıyla kucaklaşmayı bir yönetim biçimi olarak benimseyen çalışma sistemi içerisinde, farklı bir algı oluşturulmaya çalışıldığının altını çizdi.

ÖCÜ GİBİ GÖSTERMEK İSTEYENLER VAR

Kızılırmak deltasında yaşayan vatandaşların mağdur edileceği yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu ifade eden Yılmaz, "Halkımızı ve kamuyu düşünerek hareket ediyoruz. Tüm olumlu çalışmalara rağmen, bizi öcü gibi göstermek isteyenler var. Burası insanlarla güzel. El ele vererek doğa harikasını korumaya çalışıyoruz. UNESCO'da buraya dikkat çekiyor. Burası bir doğa harikası ama bu şu anlamada gelmiyor. Elinde tapusu olan istediğini yapacak. Dedesinden atasından kalma yerleri olanlar var. Burada belirlenen kurallar içinde el ele vererek bu doğal güzelliği en iyi şekilde korumamız önemli. Doğal koruma alanlarıyla ilgili ülkemizde ve uluslararası alanda kurallar belli. Bunun dışına çıkmayacağız. İnsanların mağdur edilecek ifadeleri doğru değil. Burası insanlarla güzel. İnsan olmadan ne anlamı var" diye konuştu.

KORUMA ALANLARINI MUHAFAZA ETMELİYİZ

Costal, Kızılırmak deltası gibi koruma altındaki bölgelerde çarpık yapılaşma konusunun çok hassas olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Bu bölgelerde doğal yaşam hayatında kalma konusunda neler yapabiliriz bunu tartışmalıyız. Hiç kimse bir ev yapacağım gibi farklı yollara başvurmamalı. İnsanlarımızın doğal yaşam alanlarında ekonomik kazançlarını nasıl artırabilirizi de düşürüyoruz. Mesela Yörüklerde butik otel tarzı bir çalışma yapılabilir. Manda sütü üretiminde daha aktif projeler yürütülebilir. Bilim insanlarının onayları alınarak doğal doku korunması şartıyla yeni projeler üretilebilir" şeklinde konuştu.

Kaynak ; gercekbizde.com
İlginizi Çekebilir