Başkan Yılmaz:'Tarihi Kentler Birliği Belediyeciliğin Okulu Haline Geldi'

Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) 2016 yılı son bölge toplantısı Samsun’da başladı

Sheraton Samsun Hotel’de akşam 21.00’da gala yemeğiyle başlayan toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile çok sayıda davetli katıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Tarihi Kentler Birliği, coğrafyamızın bize armağan ettiği tarihsel dokunun, tarihi mirasın korunması ve bunun geleceğe taşınması ile ilgili hassasiyeti taşıyan bir büyük birlik olmaktan öteye, aynı zamanda belediyeciliğin okulu haline geldi” dedi.

 

Başkan Yılmaz:'Tarihi Kentler Birliği Belediyeciliğin Okulu Haline Geldi'

BELEDİYECİLİĞİN OKULU HALİNE GELDİ

Gala yemeğinde açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, “Tarihi Kentler Birliğimizin kurulduğu 2001 yılından bu yana, üye belediye sayımız 440’lara ulaştı. Bugün 440 tane belediyenin üyesi olduğu büyük bir birliktir Tarihi Kentler Birliği. Sadece kadimden bugüne atalarımızın ve bu medeniyet coğrafyamızın bize armağan ettiği tarihsel dokunun, tarihi mirasın korunması ve bunun geleceğe taşınması ile ilgili hassasiyeti taşıyan bir büyük birlik olmaktan öteye, aynı zamanda belediyeciliğin okulu haline geldi. Bugün Tarihi Kentler Birliği’ne üye olan belediye başkanı kardeşlerimiz sadece ve sadece ellerindeki tarihi mirasın geleceğe taşınması ile ilgili çaba ve gayretleri bu birlik kapsamı içinde sürdürmüyorlar. Aynı zamanda bu birliğin oluşturduğu çatı altında şu anda bizimde birlikte olduğumuz bu benzer toplantılarda herkes bir araya gelip adeta ders çalışırcasına şehirlerde yapılmış olan güzel uygulamaları birbirleriyle istişare edip aktarıyorlar” dedi.

Başkan Yılmaz:'Tarihi Kentler Birliği Belediyeciliğin Okulu Haline Geldi'

BÜTÜN ŞEHİRLERİ DOLAŞIYORUZ

Tarihi Kentler Birliği olarak bütün şehirleri dolaştıklarını belirten Yılmaz, “Biz bu toplantıları, buluşmaları, seminerleri ve onun dışındaki diğer genel kurul toplantılarımızı hiçbir zaman için sadece bir merkezde, sadece bir coğrafyada yapmıyoruz. Bütün şehirlerimizi dolaşıyoruz. Önümüzdeki ay bildiğim kadarı ile Şanlıurfa’da olacağız, ondan sonraki ay belki Bursa’da olacağız. İki ay önce genel kurulumuzu Konya’da yaptık. Bu ve buna benzer farklı coğrafyalarda farklı uygulamaları, farklı sonuçları görerek, istişare ederek birikimimizi ve Tarihi Kentler Birliği’nin gerçek misyonunun ulaşmayı hedeflediği bu büyük okulun gereğini yapmaya çalışıyoruz. Aslında bugün Samsun’da yarın devam edecek olan toplantımız sadece kültürel mirasın korunması, geleceğe taşınması ile ilgili o büyük tartışmanın ve büyük istişarenin olmasından öteye bir başka başlığı daha bünyesine almaya çalıştı. O da doğal miras. Doğal miras, Allah’ın bize bahşettiği doğal zenginliklerimizin UNESCO’ya üyeliğimizin de ülkemize yansıttığı bir mecburiyet olduğu için doğal mirasla ilgili UNESCO listesine sokmaya çalıştığımız potansiyelimizin de aslında bir anlamda UNESCO’ya taşınan sürecini hızlandırmak ve bu süreç içerisinde yapılması gerekenleri de kapsıyor” diye konuştu.

Başkan Yılmaz:'Tarihi Kentler Birliği Belediyeciliğin Okulu Haline Geldi'

DOĞAL MİRASLARI DA KONUŞACAĞIZ

“Yarın aslında Kırılırmak Deltası gibi muazzam bir doğal mirasın, Allah’ın bize bahşettiği bir doğan zenginliğin, UNESCO geçici listesine girmiş olan bu doğal zenginlik için de konuşulması gereken, yapılması gerekenleri de içine alacak bir toplantıya dönüşecek” diyen Yılmaz açıklamalarını şöyle bitirdi: “Yarınki toplantı sadece kültürel mirası değil aynı zamanda doğal mirasın da Tarihi Kentler Birliği’nin yaptığı faaliyetler içerisine belki de ilk defa alındığı güzel bir tartışma ortamı olacak. Ben Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak güzel şehrimizde, güzel Samsun’umuzda, sizleri konuk etmekten duyduğum mutluluğu, içtenliği ifade ederek en kalbi duygularımla sizle saygı ve sevgi ile selamlıyorum.”

Başkan Yılmaz:'Tarihi Kentler Birliği Belediyeciliğin Okulu Haline Geldi'

TKB, TARİHİ DOKUYA DOKUNDU


Son yıllarda Samsun’da çok güzel şeylerin olduğunun altını çizen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Bizler bunun devamlılığı için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Öncelikle fikir üretmeliyiz. Fikir ürettikten sonra da mutlaka her birimizde üzerimize düşeni ülkemiz için yapacağız. TKB’ye bu anlamda bir kez daha tebrik ediyorum. Türkiye’de şehircilik anlamında verilecek önemli kararların altında uzun yıllar imza atan bir birlik. Biz şehri sadece fiziksel mekanların birlikteliğinden ibaret görmüyoruz. Şehir aynı zamanda medeniyettir. Türkiye Cumhuriyeti devleti Anadolu coğrafyasına bütün medeniyetlerin hemen hemen izlerini taşıyan çok zengin bir coğrafyadır. Bizler bunun yeri geldiğinde kıymetini biliyoruz ve çok özen gösteriyoruz ama bazen de gözden kaçırıyoruz. İşte o zaman da bilim insanlarına, fikir üreten uzmanlara ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

TKB’nin 2000 yılından bu yana önemli işlere imza attığını ifade eden Samsun Valisi İbrahim Şahin, “TKB, tarihi dokuya dokundu. Doğal mirası işlemeye çalışıyor. Diğer taraftan özellikle Samsun’un zaman zaman merkez kabul edilmesi, toplantı yeri olarak benimsenmesi de Büyükşehir Belediye Başkanımızın dönem başkanlığını yürütmesinin katkısıdır ama diğer taraftan Samsun’un özellikle belediyecilik hizmetlerinin bir şekilde görünmesi açısından bence toplantı yerinin isabetli olduğunu söylemek istiyorum. Bu arada Ürdün’ün Zerka şehri ile yarın kardeş şehir protokolü imzalanacak. İnşallah bu birliktelik hem Ürdün’den ülkemize hem de şehrimizden Ürdün’e ciddi bir turizm akımı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kübra ÖKSÜZ
Başkan Yılmaz:'Tarihi Kentler Birliği Belediyeciliğin Okulu Haline Geldi'
Başkan Yılmaz:'Tarihi Kentler Birliği Belediyeciliğin Okulu Haline Geldi'
İlginizi Çekebilir