Başhekimden Sağlıkçıya Tehdit İddiası

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, sağlıkta şiddetin sadece vatandaşlardan gelmediğini hastanelerde bazı yöneticilerin ve hatta bazı başhekimlerin tehditvari davranışlarının olduğunu öne sürdü

Her gün bir sağlık çalışanının sözlü veya fiili şiddete maruz kaldığı yönünde haberler aldıklarını kaydeden Başkan Çakmak, “Önceden sağlık çalışanına şiddet uygulayanlar hasta yakını oluyordu. Fakat bu iş artık öyle bir hal aldı ki, bazı hastane yöneticileri ve hatta başhekimlerin dahi sağlık çalışanlarına şiddet uyguladıkları tehditvari davranışlarda bulundukları yönünde çok sayıda şikayet almaktayız” dedi.

 

ŞİDDETİ UYGULAYANLAR ARTIK…

Samsun geçtiğimiz yıl iki değerli doktorunu görevi başındayken kaybetti. Dr. Kamil Furtun ve Opr. Dr. Aynur Dağdemir görevi başındayken öldürülürken tüm Türkiye genelinde sağlık camiası ayağa kalkıp sağlıkta şiddete başka canların gitmemesi için eylemler yapmışlardı. Sağlıkta şiddetin tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, “Şiddeti uygulayanlar artık vatandaşlar değil hastanenin üst düzey bazı yöneticileri” diye belirtti.

 

KİMLERE GÜVENİYORLAR

Başkan Çakmak, “Son zamanlarda özellikle hastane çalışanlarından gelen şikayetler bizleri derinden üzmüştür. Gelen şikayetlerde bazı idarecilerin ve bazı başhekimlerin sözlü ve fiili şiddete hatta tehditvari uygulamaya başvurduklarını belirttiler. Sağlık çalışanlarının kurum içi sıkıntıları aktardıklarından dolayı bazı zamanlar kötü muameleye dahi maruz kaldıkları yönünde şikayetler almaktayız. Bir hastane yöneticisi sağlık çalışanını tehdit etme cüretini nerden alıyor? Kimlere güveniyor da sözlü ve fiili şiddete maruz kalıyor?” diye sordu.

 

Sezer SEZER

 

İlginizi Çekebilir