Bakkallar Dayanamıyor
Yerel 3 Eylül 2016 Cumartesi 09

Bakkallar Dayanamıyor

Gün geçtikçe artan ulusal ve uluslararası marketler yerel esnafa kan ağlatıyor. son aylarda ise hızla çoğalan süpermarketlere isyan eden bakkallar ‘bize sahip çıkan olmayacak mı?’ şeklinde isyan ettiler

Gazete Gerçek’e konuşan Samsunlu bakkalcı esnafı Ali Şahin büyük market zincirlerinin bilerek kendilerini bitirmeye yönelik hamle yaptıklarını ve buna karşı hiçbir şey yapamadıklarını söyledi. Şahin yaptığı açıklamada, “Biz 20 yıldır mahallemizin acısıyla tatlısıyla esnafıyız. Bu büyük marketler geldiğinden beri ne bizim ne de sosyal anlamda mahallelerin huzuru yok. Her şeyden önce toplumla aramızdaki temas azaldı. İşin en acı veren tarafı da bu. Diğer tarafta ise işlerimiz tamamen durdu. Biz çocuk okutuyoruz, yaşlı bakıyoruz, ev geçindiriyoruz. Söyler misiniz bunların üstesinden nasıl geleceğiz? Biz bakkalımızı kapatırsak ne yiyip ne içeceğiz?” dedi.

 

‘MAHALLENİN HER ŞEYİ BİZİZ’
Öte yandan Gazete Gerçek’e açıklama yapan bakkalcı esnafı Oral Şen, “Biz sabah saat 5 veya 6 gibi dükkanımızı açar, gece yarısını bile geçen sürede kapatırız. Biz sadece bakkal değil, doğal polisiz. Emanetçiyiz. İşin maddi boyutunu konuşmaya bile gerek yok. Çünkü bittik. Kimi gün siftah bile edemiyoruz. Nasıl bir düzendir bu. Güçlünün güçsüzü bitirmesine, devlet tarafından nasıl müsaade ediliyor? Geldiler yanı başımıza zincir marketlerin bir şubesini açtılar. Buna izin veren otorite, sebeplerini, sonuçlarını nasıl düşünmez? Bu durum insanları robotlaştırıyor, yozlaştırıyor. Biz bakkaldan da öte, en nihayetinde komşuyuz. Başka mahalleden birisi bizim mahallemizden kız alacaksa bile gelir ilk önce mahalle bakkalına işini çıtlatır. Acil bir şey olur biz koşarız. Cenaze olur tabutu biz taşırız. Düğün olur en önce biz gideriz. Bakın kaç kez sel felaketi oldu, bu büyük marketler o felaketlerde açmadılar bile. Biz ise 24 saat açtık. Yeri geldi veresiye verdik. Yeri geldi alamadık. Canları sağ olsun. Fakat gelinen noktada birileri bu işe el atmalı. Biz bu kadar sahipsiz olduğumuzu bilmiyorduk. Bu böyle devam eder de, mahalle bakkallarının tamamı kapatırsa, vay bu toplumun haline. Zaman zaten anti sosyal bir zaman. Sokakta iki kelam edecek kimseyi bulamayız. Biz batılılar gibi materyalist bir toplum değiliz ki. Biz de her şeyden önce, alışverişten de önce hoş sohbet gelir. Bakın belediye başkanları seçim olduğunda bu zincir marketlere tabura çekip hallerini anlatamazlar. Aday siyasetçiler bile bize gelir, taburemizi çeker oturur çayımızı söyleriz. Biz olmasak siyasetçiler kiminle konuşacak? Şimdi bizim onlardan ricamız var. Lütfen bu işe bir düzenleme getirsinler.’ şeklinde ifade etti.

Bakkallar Dayanamıyor

‘BAŞKAN TAŞÇI’DAN YARDIM İSTİYORUZ’

Gazete Gerçek’e konuşan Atakum ilçesindeki bakkalcı esnafları Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’ya seslenerek, “Sayın başkanımızın bizi anladığına eminiz. O da esnaf bir insandır. Bu anlamda bu büyük marketlerin bize verdikleri büyük zararları engellemesini istiyoruz. Meclis kararlarıyla bu zincir marketlerin açılması belli bir kriterlere bağlanabilir. Bizi yaşatın ki, biz de sizi, toplumu yaşatalım. Sadece Başkan Taşçı değil, tüm siyasiler acilen bu konuya bir el atmalı. 7 mahalle bakkalıydık, toplamda 3’e indik. Arkadaşlarımız battı. Şuan ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bu insanlar nasıl yaşayacak, bir kapatan esnaf arkadaşımız üniversitede 2 çocuk okutuyor. Bizi lütfen duysunlar” şeklinde kaydetti.

Bakkallar Dayanamıyor

FELAKETE DOĞRU GİDİYORUZ
Konu ile ilgili açıklama yapan Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Bakkallar Odası Başkanı Hacı Eyüp Güler “Bakınız AVM yasasının bir an için gündeme gelmesiyle biraz olsun içimiz rahatladı ama maalesef devamı getirilmedi. Mahalle bakkalı esnaf kardeşlerim haklıdır. Hem de sonuna kadar haklıdır. Bakınız eczaneler, veterinerler gibi kurumlar nasıl bir düzenlemeye göre dükkan açıyorlarsa, bakkallar için de aynısı gerçekleşebilir. Burada yerel belediyelere de iş düşer. Meclis kararlarıyla bir farkındalık yaratabilirler. Çünkü bakkal sadece bakkal değildir, gece bekçisidir, polistir, adres sorarsın, emanet bırakırsın gider sohbet edersin. Bunların tamamının ortadan kalkıyor olması mahalleleri ve şehirleri felakete götürür” dedi.

 

İŞ HALKTA BİTER

Başkan Güler, “Bu noktada halkımıza da çok iş düşüyor. Aslında bu zincir marketleri halkımız yaşatıyor bir nevi. Halkımız mümkün mertebe mahalle bakkallarından alış veriş etmeleri gerekir. Çünkü bir cenaze düğün bile olsa bakkalları koşacaktır. Tatile gitseler evlerini bakkallarına emanet edecekler. Bu örnekler uzar gider. Hem devlet, hem halk bilinçli olursa, mahalle bakkallarımız yaşar. Aksi halde bakkallarımızı yaşatmak mümkün görünmüyor” şeklinde konuştu.

Etiketler ; Samsun , Bakkal , Esnaf , Market , Gazete Gerçek ,
İlginizi Çekebilir