Alexa Certify Javascript
 Av Yasağı Bitti Balık Sezonu Açıldı
grck.bz/3puvttNi

1 Eylül itibariyle balık avlanma yasağının kalkmasıyla dün gece tüm Samsunlu balıkçılar son hazırlıklarını yaptılar

Geçtiğimiz sene verimli bir balıkçılık sezonu geçiren Karadenizli balıkçılar bu seneden daha umutlu. 1 Eylül itibariyle yani dün gece denize açılan balıkçılar, bu senenin bol ve bereketli olması duaları eşliğinde ‘vira’ dediler.

 

BALIKÇI ESNAFI UMUTLU

Dün gece itibariyle denizlere açılan Karadenizli balıkçılar geçen sezonun bereketli olmasına rağmen bu sezondan daha da umutlu olduklarını söylediler. Özellikle orta su trolü ve dip trolü konusunda yasaklarla yeni düzenleme getirilen sezon balıkçılığı kimilerine göre geçen sezona göre daha iyi sonuç verecek.

 

YENİ YASAK TARTIŞMA YARATTI

Balıkçı esnafı yeni trol düzenlemesine karşı ikiye bölündü. Kimisi düzenlemeyi mantıklı bulurken, kimisi de anlam veremedi. Düzenlemeye göre orta su trolü ağı taşıyan tekneler, dip trol ağı taşıyamayacaklar. Yeni düzenlemeyi henüz tecrübe edemeyen balıkçılar dün gece itibariyle düzen alarak denize açıldılar.

 

‘UYGULAMAYA ANLAM VEREMİYORUZ’

Gazete Gerçek’e konuşan balıkçı esnafı Ömer Akgöz yeni düzenlemeden şikayetçi. Akgöz yaptığı açıklamada, “Bu düzenlemeye göre istediğimiz tip ağı taşıyamıyoruz. Bunu henüz tecrübe etmedik ama bu bana göre sakıncalı bir durum. Denize çıktığımızda neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Samsun’dan açılıp belki de Karasu, Sakarya’da avlanacağız. Bunu önceden planlama zordur. Dolayısıyla Sakarya’ya doğru açıldığımızda düzenlemeye göre Sakarya’da avlanma ekipmanımızı taşımak yasak. Biz bu durumdan tedirgin ve rahatsızız” dedi.

 

‘LİMANDAN ŞİKAYETÇİYİZ’

Açıklamalarına devam eden balıkçı esnafı Akgöz Dereköy limanı hakkında konuştu. Buna göre Akgöz, “Şu limanın haline bir bakın. Bu liman kötüyse, bu limandan geçen balık nasıl iyi olabilir? Türkiye çapındaki limanlar kaç kez temizlendi ve dibi eşildi. Ama gel gör ki, Dere köy limanı hala temizlenmiyor ve eşilmiyor. Teknelerimizin burnu sürekli karaya oturuyor. İnanın bana, şu devletin limanının güvenlik kamerasını bile kendimiz yaptırdık” şeklinde kaydetti.

 

Serhat TÜRK

İlginizi Çekebilir