Amatör Balıkçılık Can Çekişiyor!
Yerel 21 Eylül 2016 Çarşamba 08

Amatör Balıkçılık Can Çekişiyor!

Samsun’da geçtiğimiz yıllarda yaygın olarak yapılan amatör balıkçılık sporu, bir takım düzenlemeler ve etkenlerden dolayı can çekişiyor. Sezondan sezona oltayla buluşan bir kısım amatör balıkçı sayısı günden güne azalıyor

Gazete Gerçek’e değerlendirmelerde bulunan Samsun Amatör Balıkçılar Derneği Başkanı İsmail Kurtuluş Biçen, Samsun’un balıkçılıkla anılmasının her geçen gün daha da zorlandığını ifade etti. Samsun’da iki büyük ırmak olan Yeşilırmak ve Kızılırmak’ın denize dökülmesiyle deniz sathı anlamında avantajlı olmadıklarını kaydeden Biçen, “Bu ırmaklarımızın doğaya tabii ki farklı açılarda büyük katkıları var. Vadilerin ve dağların sularını denize döküyor ve geçtikleri coğrafyaya can veriyorlar. Fakat bu balıkçılık için negatif bir durumdur. Irmakların taşıdığı çeşitli kütleler deniz dibini adeta bir ova haline getiriyor. Örneğin Taflan ve Çatalçam. Buralar bin yıllar içerisinde olan deniz dipleridir. Bin yıllar sonra sazlık olmuş, bugün de imara açılan yerlerimiz. Bu tip alanlarda balığın saklanması mümkün değildir. Balık, denizde hem beslenmek hem de büyük balıklardan kaçmak, gizlenmek zorundadır. Irmakların deniz dibini ovalaştırması balığın farklı yerlere saklanmasının önünü açıyor. Nerede kayalık var, batık var balık oraya saklanıyor. Dolayısıyla amatör oltacıların tek balık tutabileceği yer kayalıklar ve mendirek gibi yerler oluyor” dedi.

 

‘YASAKLAMAK KOLAY AMA…’

Irmakların deniz dibini ovalaştırması neticesinde tek alternatiflerinin kayalıklar olduğunu belirten Biçen, “Biraz önce de dediğim gibi, ova gibi dipli denizde balık olmaz. Ancak gelir ve geçer. Tutamazsınız. Dolayısıyla bizim bu sporu, hobiyi yapabileceğimiz tek yer kayalıklar oluyor. Fakat maalesef oralara insan girişi yasaklanıyor. Bu yasakların tekrar elden geçirilmesi lazımdır. Mendirek ve liman ucu gibi yerlerde bazı serserilerin kümelenmesini engellemek için yasak getiriliyor bunu anlıyoruz ama insan girişinin direk yasaklanması mantıksız. Kırmızı ışık ihlali yapılıyor diye caddeyi mi kapatalım? Kaldı ki alkol vs. gibi işleri kovalayanlar başka yerlerde kümeleniyor. Oraları da mı kapatacağız? Mantıklı ve sosyal bir düzenleme şarttır” dedi.

Amatör Balıkçılık Can Çekişiyor!

‘SAYIN VALİMİZ SOSYAL BİR İNSAN, BİZİ ANLAMALI’

Amatör balıkçılığın sadece balık tutmak olmadığını kaydeden Biçen, “Denize oltanızı attığınız anda herkes eşittir. Öğretmeni de var, doktoru da, işsizi de. Bu noktada inanılmaz bir sosyal iş birliği vardır. Kaynaşma vardır. Kaldı ki, dünyanın farklı noktalarında stres ve sinirle mücadelede balık tutmak tedavi olarak kullanılmaktadır. Çünkü balık tutmaya gelen insan sinirli stresli olamaz. Aceleci olamaz. Mutlaka sosyal ve yardımsever olacaktır. Değilse bile sonraki gelişlerinde mutlaka bir uyum yakalayacak ve tüm sıkıntılarından arınacaktır. Bir Samsunlu olarak sayın valimizin ne kadar sosyal bir insan olduğunu duyuyoruz ve biliyoruz da. Sayın valimizin bu güzel ambiyansın bozulmamasına, yeniden kazandırılmasına katkı sunacağını da tahmin ediyoruz. Ben buradan valime sesleneyim, sayın valim, balık tutmaya merak salıp kahveleri, içki masalarını, kötü alışkanlıkları terk eden bir sürü insanla tanıştırabilirim sizi. Onlardan dinleyiniz, bu balık tutma işi nasıl bir terapidir. Konu balık tutmak değil, orada sosyal bir paylaşımda bulunmaktır. Bizi anlayacağınızı umuyorum” şeklinde kaydetti.

Amatör Balıkçılık Can Çekişiyor!

‘AV MALZEMECİLERİ HASSAS OLMALI’

Samsun’da av malzemeleri satan esnaflarında amatör balıkçılık konusunda duyarlı olması gerektiğini belirten Biçer, “Balık tutmak için olta isteyen, çapari isteyen, kanca isteyen insanlara doğru yerde doğru balığı tutmasına yardımcı olacak malzemeler satılmalı. Bazı esnaflar alakasız malzemeleri satabiliyor. Örneğin dip balığı olmayan yere dip balığı ekipmanı veriyorlar. Bu durumda amatör balıkçı kardeşimiz balık tutamıyor ve sosyal bir paylaşımda bulunamıyor. Hayal kırıklığı ile hevesi kaçıyor. Bu duruma esnaf arkadaşlarımızın özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Bu bir şeyi satmak değil, esasında toplumsal bir meseledir” şeklinde kaydetti.

 

 

Serhat TÜRK

İlginizi Çekebilir