Uzay Mekiği Bulundu!
Teknolojİ 23 Ağustos 2016 Salı 14

Uzay Mekiği Bulundu!

Güneşte meydana gelen patlamalar konusunda bilgi edinmeyi sağlayan STEREO-B'den 1 Ekim 2014 tarihinden beri sinyal alınamıyordu.Uzun çabalar sonucunda NASA tarafından uzay mekiğinden tekrar sinyal alındı

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), iki yıldır kayıp olan STEREO-B adlı uzay mekiği ile yeniden iletişim kurdu.

NASA'nın internet sitesinde yer alan haberde 1 Ekim 2014 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan ve Güneş Karasal İlişkiler Gözlemevi'nin (STEREO) iki uzay aracından biri STEREO-B ile yeninden bağlantı kurulduğu bildirildi.

Araçlarla balantı kurmaya yarayan büyük radyo antenlerinden oluşan uluslararası iletişim ağı, Derin Uzay Ağı'nı (DSN) kullanarak STEREO-B mekiğinden yeniden sinyal almayı başardı.

NASA 2006'da güneşin hareketlerini daha yakından gözlemlemek adına STEREO-A ve STEREO-B uzay araçlarını uzaya konuşlandırmış, böylece güneşin hareketlerini daha yakından incelemeyi ve daha fazla görüntünün elde edilmesini sağlamıştı.

STEREO-A Dünya'ya daha yakın bir yörüngeye sabitlenirken, STEREO-B Dünya'nın gerisinde, Güneş'e daha yakın bir yerde konumlandırılmıştı. Uzay aracının 2014'te yeniden aktifleştirilmesinin ardından, STEREO-B son iki yıldır devre dışı kalmıştı.

STEREO araçlarının amacı ise; Güneş'ten fırlayan yüklü parçacıklardan meydana gelen büyük patlamaların kaynağını bulmak
İlginizi Çekebilir