Bakanlıktan Deutsche Welle Açıklaması
Spor 7 Eylül 2016 Çarşamba 20

Bakanlıktan Deutsche Welle Açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanlığından üst düzey bir yetkili Deutsche Welle'nin kayıtlarına el konulduğu iddialarını yalanladı

Gençlik ve Spor Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Bakan Akif Çağatay Kılıç'ın Alman televizyon kanalı Deutsche Welle'ye yaptığı açıklamaların kayıtlarına el konulduğuna ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve söz konusu kayıtların Alman medyasındaki 'yetkilendirme' ilkesinden hareketle, kanaldan talep edildiğini bildirdi.

Üst düzey Bakanlık yetkilisi, konuyla ilgili Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmannile Bakanlık yetkililerinin bir görüşme gerçekleştirdiğini ifade etti.

Büyükelçi Erdmann'a konuya ilişkin detayların anlatıldığını belirten yetkili, röportajsonrasında yaşanan gelişmelerin medyaya yansıtıldığı gibi olmadığı, asla bir zor kullanma ve alıkoymanın yaşanmadığının iletildiğini kaydetti.

Ayrıca görüşmede, söz konusu bant kayıtlarının Alman medyasındaki “Authorized/Yetkilendirme” ilkesinden hareketle röportajı gerçekleştiren teknik ekipten talep edildiği ve bunun üzerine Bakanlık yetkililerine teslim edildiği dile getirildi.

Bant kayıtlarının talep edilmesiyle ilgili olarak, programın sunucusu Michel Friedman ve yapımcısı Monika Martin ile hiçbir diyalog yaşanmadığını vurgulandı.

İlginizi Çekebilir