Türk halkını tebrik ediyorum
Gündem 10 Ekim 2016 Pazartesi 16

Türk halkını tebrik ediyorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İstanbul'da düzenlenen Dünya Enerji Zirvesi'nde konuştu ve darbe girişimini hatırlatarak 'Türk halkını tebrik ediyorum' dedi.

Vladimir Putin'in konuşmasından satırbaşları şu şekilde:


"Enerjiye en yoksulların erişimini sağlamalıyız. Petrol ürünleri çağının sona ermekte olduğunu söylemek için gerçek bir sebep yok. İnsanllık yeşil enerjiye gidiyor. Petrol ve doğalgaz üretimi de artıyor. Dünyada sıvılaştırılmış doğalgaz alımına yönelik ilgi artacak. 2020 yılını kadar petrol tüketimi yüzde 26 olacak.

Aşırı petrol üretimi nedeniyle fiyatlar düştü. Petrol çıkartılması sabit hale getirilmeli. Serbest ticaret ve adil rekabetten yanayız. Enerji kısıtlaması kabul edilemez. Enerji sevkiyatı açısından güvenilir olacağız.

Son zamanda moda haline gelen tek taraflı yaptırımlar kabul edilemez. Bu bizi iyi bir sonuca getirmiyor. Bazı ülkeler iş adamlarına avantajlı teklifleri kapatın talimatı veriyor. Bu tür hareketler enerjiye ve küresel ekonomiye istikrar sağlamıyor. Biz yeni kaynakların keşif ve aramasına yatırım yapıyoruz, zor koşullarda olsa bile çıkarmaya da yatırım yapıyoruz. Türk Akımı'nı da gerçekleştirmek istiyoruz.

Bu arada darbe girişimi de hatırlatan Vladimir Putin, "Türk halkını tebrik ediyorum" dedi.

İlginizi Çekebilir