Sınırda Olay Çıktı!
Gündem 2 Eylül 2016 Cuma 17

Sınırda Olay Çıktı!

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi’ndeki Mürşitpınar Mahallesi'nin karşısındaki Suriye’nin terör örgütü PKK'nın bu ülkedeki uzantısı PYD denetimindeki Kobani sınırına güvenlik amacıyla beton duvar örme çalışmaları gerginliğe yol açtı.

Türkiye tarafında örülen güvenlik duvarını bahane ederek, Kobani tarafında protesto gösterisi yapanların taşlı saldırısına sınırda önlem alan polis ile askerler gaz ve basınçlı suyla karşılık verdi.

Suruç’un Mürşitpınar Mahallesi karşısındaki terör örgütü PYD denetimindeki Kobani sınırına yapılması planlanan 5 kilometrelik güvenlik beton duvarını protesto etmek isteyen sayıları bini bulan Suriyeliler, sınır hattına toplandı. Sınırda sürdürülen çalışmaları protesto eden Suriyelilerden bazıları, öğle saatlerinde sınır hattında önlem alan polis ve askerlere taşla saldırdı. Güvenlik güçlerinin megafonla yaptığı Türkçe, Kürtçe ve Arapça anonslara rağmen saldırıyı sürdüren Suriyelilere, sınırda hazır bekletilen zırhlı araçlardan biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi.

Halen protestoların sürdüğü sınır hattının Suriye tarafında Kobanililerin bekleyişi sürerken, Türkiye tarafında ise zırhlı araçlarla önlemler artırıldı.

Etiketler ; Şanlıurfa , Suruç , Suriye , PKK ,
İlginizi Çekebilir