Peşmergenin komutanı bakın kim çıktı

Irak’ın Musul kentinde terör örgütü DEAŞ’a karşı savaşan Peşmerge’nin komutanı olan Sait Çürükkaya eski bir PKK’lı terörist çıktı.

DEAŞ’a karşı savaşan Peşmerge’nin komutanı olan Sait Çürükkaya eski bir PKK’lı terörist çıktı.

PKK’nın eski yöneticisi olan Çürükkaya, Peşmerge güçlerinin Başika cephesinde terör örgütü DEAŞ’tan aldığı bölgelerdeki mayınları temizlerken, üç gün önce bir mayının patlaması sonucu ağır yaralandı. Sait Çürükkaya, Erbil kentinde tedavi altına alındı. Bir gözünü kaybeden ve bir gözünde de ağır hasar olan Çürükkaya için yıllarca yaşadığı Almanya’dan önceki gece bir uçak ambulans ve doktorların geldiği bildirildi. Doktorların muayene ettiği Çürükkaya’nın şimdilik Almanya’ya naklini uygun görmedikleri ve bir süre daha hastanede kalması gerektiğine karar verdikleri kaydedildi.

PKK’DA YÖNETİCİLİK YAPMIŞ

Terör örgütü PKK’da üst düzey yöneticilik yapan Çürükkaya, Abdullah Öcalan’ın yakalanmasından sonra PKK’dan ayrılmış ve Almanya’da yaşamaya başlamıştı. DEAŞ’ın iki yıl önce Kuzey Irak’a saldırmasından sonra Almanya’dan Erbil’e geçmiş ve Peşmergelerin eğitimini üstlenmişti. Patlayıcı uzmanı olarak bilinen Sait Çürükkaya DEAŞ’la mücadelede ele geçirilen bölgelerdeki patlayıcıları imha ediyordu.
Etiketler ; DEAŞ , Peşmerge , Sait Çürükkaya ,
İlginizi Çekebilir