Obama emri verdi: Vurdular!
Gündem 13 Ekim 2016 Perşembe 13

Obama emri verdi: Vurdular!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, ABD askeri güçlerinin bugün sabah saatlerinde Yemen’in Kızıldeniz kıyılarında yer alan üç radar mevzisini vurduğunu açıkladı.

İlk belirlemelerin, hedeflerin imha edildiğini gösterdiğini belirten Peter Cook yaptığı yazılı açıklamada, saldırının Savunma Bakanı Ashton Carter ile Genelkurmay Başkanı Joseph  Dunford’ın tavsiyesi üzerine Başkan Barack Obama'nın onayıyla gerçekleştirildiği  bilgisini verdi.


Cook, saldırıda Kızıldeniz'de uluslararası sularda seyreden USS Mason  ve diğer gemilere yönelik füze atılmasında kullanılan radar mevzilerinin hedef  alındığını belirtti.

Savunma amaçlı bu saldırının ABD personelini, gemilerini ve önemli  deniz koridorundaki seyrüsefer serbestliklerini korumaya dair  gerçekleştirildiğini aktaran Cook, "ABD, gemilerimize ve ticari trafiğimize  yönelik herhangi bir tehdide uygun bir şekilde karşılık verecektir.  Kızıldeniz'de, Babu'l Mendeb Boğazı'nda ve dünyanın diğer yerlerinde seyrüsefer  serbestliğimizi korumaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Pentagon, Kızıldeniz'de seyreden USS Mason adlı Amerikan  destroyerinin, Husilerin kontrolü altındaki Hudayda bölgesinden fırlatılan füze  ile dün ve birkaç gün önce hedef alındığını açıklamıştı.

İlginizi Çekebilir