Murat Ülker'in Yeni Hedefleri
Gündem 5 Eylül 2016 Pazartesi 11

Murat Ülker'in Yeni Hedefleri

United Biscuits’i satın aldıktan sonra esas işi olan bisküvi, çikolata ve kek pazarında global konumunu daha da güçlendirmek amacıyla bu alanlarda faaliyet gösteren şirket ve markalarını (Godiva-McVties-Ülker) pladis çatısı altında toplayan Yıldız Holding, global rekabete de Türkiye’den hazırlanıyor

DÜNYA LİDERİ ŞİRKET HAYALİ

İngiltere’de Türk gazetecilere açıklamalarda bulunan Murat Ülker, “Babamın açtığı yoldan Ülker Ailesi olarak birlikte kurduğumuz “dünya lideri şirket” hayalini gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Bir ülkenin özel sektörünün başarısının o ülkenin tanıtımında önemli rol oynadığına inanıyorum. Bizim dünyaya açılmamızın da Türkiye’nin olumlu imajına müsbet katkısı olduğunu düşünüyorum. 1993 yılında ilk yabancı ortaklığımızı yaptık. Şimdiyse, Danimarka’dan Japonya’ya, ABD’den İspanya’ya dünyanın dört bir yanından ortaklarımız var. Yeni kurduğumuz pladis ile 73 milletten 26,000 kişilik bir aile olarak 13 ülkede 36 fabrika ile 4 milyar tüketicinin yaşadığı bir coğrafyada faaliyet gösteriyoruz. Yıldız Holding’de toplam 50.000 çalışanımız 77 fabrikamız var, 100’ün üzerinde ülkede operasyon yönetiyoruz. Türkiye’de 51 adet fabrikamız var Ayrıca, global arenada esas işimizde hızla ilerlerken, Türkiye’de bizim için stratejik öneme sahip gıda ve gıda dışı iş alanlarımızda da büyümeye devam edeceğiz.” dedi.

ÜLKER’İN 2021 HEDEFİ

Ülke ailesi olarak hayalini açıklamayan Murat Ülker, “Bu hedeflere ulaşmak için orta vadede şunları önceliklindendik. Tüm dünyada Çikolata satışlarımızı 2 misline çıkaracağız. Bisküvi satışlarımızı önümüzdeki yıllarda %50’den fazla artıracağız. Bu büyümeleri destekleyecek, bizi 2021’e taşıyacak kapasite yatırımlarını süratle bitirmemiz lazım. Bu yatırımların çoğu Türkiye’de olacak. Çikolatada 2 kat, kekte 3 kat, şeker sakızda 4 kat kapasite artırımına gideceğiz" dedi.

İlginizi Çekebilir