Merkel de Tartışmalara Katıldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, RTL televizyonuna yaptığı açıklamada, hükümetinin Türkiye ile ilişkileri düzeltmek için Federal Meclis'in sözde Ermeni soykırımı kararına mesafe koyacağı iddialarını yalanladı

Parlamentonun kararına saygı duyulması gerektiğini kaydeden Merkel, hükümetin Federal Meclis'in aldığı bir kararla ilgili açıklama yapmayacağını belirtti. Merkel, “Ben de halihazırda Alman Federal Meclisi'nin bir üyesiyim” dedi.

"Diz çökme hamlesi mi?"

Merkel, kararın bağlayıcılığı olmadığını Türk hükümetine ilettiklerini ifade ederek “Bunun Türkiye karşısında bir diz çökme hamlesi olup olmadığına” yönelik soruya ise “Kesinlikle hayır" cevabını verdi.

Hükümet sözcüsü Steffen Seibert de Spiegel dergisinin “Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi ve Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü'nü ziyaret edebilmesi için hükümetin Ermeni kararıyla ilgili geri adım atacağı” yönündeki iddiayı doğrulamamıştı. Seibert, “Bunun kesinlikle söz konusu olamayacağını“ kaydetmişti.

SPD'den Ermeni yalanlarına destek

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann da “Ermeni kararının amasız ve eğersiz doğru bir karar” olduğunu savundu. Kararın hukuki bağlayıcılığı olmadığını belirten Oppermann, ancak siyasi bağlayıcılığı olduğuna dikkat çekti. SPD Meclis Grubu Başkanı Oppermann, koalisyon ortağı olan kendi partisinin hükümet üyelerinden Federal Meclis'in kararına bağlı hissetmelerini beklediğini kaydetti.

Türkiye ile gerginliğin sürdüğü İncirlik konusunda ise daha önceki açıklamalarını yineleyen Oppermann, Alman milletvekillerinin ekim ayındaki İncirlik ziyaretinin kabul edilmemesi durumunda, İncirlik misyonunun uzatılmasına partisinin mecliste onay vermeyeceğine ve bu kararın dışına çıkmayacaklarına dikkat çekti.

İlginizi Çekebilir