Irak'tan Türkiye açıklaması!
Gündem 22 Ekim 2016 Cumartesi 09

Irak'tan Türkiye açıklaması!

Iraklı bir hükümet yetkilisi, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın 'Türkiye ve Irak Musul konusunda prensipte anlaştı' açıklamasının doğru olmadığını söyledi.

Iraklı bir hükümet yetkilisi, Carter'ın 'Türkiye ve Irak Musul konusunda prensipte anlaştı' açıklamasının doğru olmadığını söyledi.


İsminin açıklanmaması kaydıyla BBC'ye konuşan yetkili, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılmasını istemediklerini belirtti.

Ashton Carter Cuma gün içinde, 'Ankara ve  Bağdat'ın, Türkiye'nin Musul operasyonunda yer almasıyla ilgili anlaştığını düşündüğünü' söyledi.

Carter, söz konusu açıklamayı Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'la görüşmesinden sonra yaptı.

Bu konuda Irak hükümetinin kesinlikle onayının gerektiğini belirten  ABD Savunma Bakanı, Türkiye'nin Musul'daki olası rolünün ayrıntılarının belli olmadığını söyledi.

 

BBC'ye konuşan Iraklı yetkili ise anlaşma iddiasının doğru olmadığını ve 'Musul'un özgürleştirilmesinde Türkiye'ye bir rol düşmediğini' belirtti.

Yetkili, "Türkiye'den beklediğimiz DAEŞ terörüne karşı savaşta Irak'ın yanında durması, Irak'ın egemenliğini ihlal etmemesi, komşuluk bağlarına saygı göstermesi ve Musul veya başka bir yerdeki Irak halkının birliğini tehdit etmemesidir" dedi.

Etiketler ; Irak , Musul ,
İlginizi Çekebilir