Haşdi Şabi'den 'Suriye' çıkışı

Haşdi Şabi Heyeti Başkanı Feyyad, Musul'un kurtarılmasının ardından terör örgütü DEAŞ'ı takip ve kovmak amacıyla Suriye topraklarına girilebileceğini söyledi.

Haşdi Şabi Heyeti  Başkanı Falih Feyyad, Musul'un kurtarılmasından sonra Irak güçlerinin terör  örgütü DEAŞ'ı takip ve kovmak amacıyla Suriye topraklarına girmek zorunda  kalabileceğini iddia etti. 

Feyyad, Necef'teki El-Alemeyn Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nde  düzenlenen "Musul'un Kurtuluşunun Ardından Güvenlik Sorunları" isimli sempozyumda  konuştu.

Musul operasyonunda ilerleme kaydedildiğini belirten Feyyad, "Irak  emniyet güçleri Musul çevresindeki köyleri kontrol altına alıyor. Operasyonda  somut ilerleme kaydedildi ve kente ulaşılmasına az bir mesafe kaldı." dedi.

Feyyad, ayrıca Irak'ın Suriye'yle geniş bir sınır hattına sahip  olduğuna dikkati çekerek, "Suriye ve Irak toprakları iç içe. Musul'un  kurtarılmasından sonra terör örgütü DEAŞ'ı takip ve kovmak için Suriye'ye girmek  zorunda kalabiliriz." iddiasında bulundu.

Terör örgütü PKK konusunda ise Feyyad, bu örgütün Musul'u kurtarma  operasyonuna katılmadığını ve katılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Feyyad, İran'ın DEAŞ'la savaşında Irak'a yardımcı olduğunu ve bu  örgütün sadece Irak'ta yenilgiye uğratılabileceğini ifade etti.
İlginizi Çekebilir