FETÖ'nün Diyalog Stratejisi
Gündem 25 Ağustos 2016 Perşembe 11

FETÖ'nün Diyalog Stratejisi

15 Temmuz hain darbe teşebbüsünü gerçekleştirmeye çalışan terör örgütü FETÖ, uluslararası kurduğu çalışma düzenini Vatikan'daki 'diyalog' sitemini örnek alarak gerçekleştirmiş

Kanlı darbe teşebbüsü sonrası FETÖ'ye bağlı kuruluşlara yapılan operasyonlar neticesinde bu kurumların gerçek amaçları ortaya çıktı.17-25 Aralık sonrasında, lüks otellerde uluslararası toplantılar düzenleyen ve bu toplantıları faaliyete döken İzmir Kültürler arası Diyalog Merkezi’nin Başkanı Ömer Mustafa Aytekin’in FET֒nün Vatikan imamı olduğu ortaya çıktı. Merkezin amacı sözde dinler arası diyaloğu sağlamaktı. İZDİM Başkanı Ömer Mustafa Aytekin, 2009 yılında FET֒nün Roma’daki Tevere Enstitüsü’nün yöneticiliğini yaptığı dönemde, Vatikan temsilcileriyle Gülen adına görüşmelerde bulunmuş. Aytekin, Katolik Kilisesi  ve önemli kişileri etkileme konusunda da odak noktasıymış.

VATİKAN ÖRNEK ALINDI

Gülen, 1998’de Papa 2. Jean Paul ile görüşmüştü. Bu görüşmenin ardından Vatikan'ın uyguladığı 'dialog' politikasını uygulamış ve bu tezi diğer ülkelerde de sürdürmeye devam etmişti.

AMAÇ ETKİN İSİMLERİ ETKİ ALTINA ALMAK

Terör örgütünün amacı ‘Dinler arası ve kültürler arası diyalog’ ismiyle dünyada çalışmalarını yürüten ve özellikle  siyasetçi, din adamı, gazeteci gibi isimleri etkilemekti.  Bu konudaki ilk adımını da Roma’da atan örgütün genel koordinatörlüğünü de İZDİM Başkanı Ömer Mustafa Aytekin yaptı.

MİSAFİRLER İZMİR'DE AĞIRLANDI

İZDİM’in faaliyetlerini inceleyen polis, İzmir Küçükyalı’daki misafir evi olarak kullanılan Polis Sandığı’na ait 8 katlı binanın usulsüz olarak FET֒ye verildiğini tespit edilmişti. İZDİM’in birçok ülkeden aktif olan isimleri İzmir'e getirdiği ve burada ağırladığı ortaya çıktı.
FETÖ bir takım faaliyetlerini İZDİM aracılğıyla gerçekletirmiş.

İlginizi Çekebilir