FETÖ'nün Brüksel'de TUSKON Oyunu
Gündem 18 Ağustos 2016 Perşembe 11

FETÖ'nün Brüksel'de TUSKON Oyunu

FETÖ ile bağlantılı TUSKON, kapatılmadan çok önce TUSKON EU (TUSKON AB) adıyla Belçika derneği olarak yeninden örgütlendiği ortaya çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı Türkiye  İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (TUSKON), Brüksel'de Türkiye  aleyhine çalışmalara devam edebilmek için kapatılmadan önce Aralık 2015'te TUSKON  EU adıyla Belçika derneği olarak yeniden örgütlendiği ortaya çıktı.  TUSKON EU'nun kuruluş belgesine göre, yönetimde Serdar Yeşilyurt,  Muhammet Yılmaz ve Ebubekir Işık yer alıyor. 8 Aralık 2015'te kar amacı gütmeyen  kuruluş olarak resmileşen TUSKON EU'nun ilk adresi, Brüksel'in dışındaki bir ev  olarak görülüyor. 25 Nisan 2016'da AB kurumları yakınlarındaki yeni adresine  taşınan TUSKON EU adına Avrupa Parlamentosuna (AP) üç kişi akredite edildi.

TUSKON YÖNETİCİSİ YÜZÜNÜ KAPATTI

Bu isimlerden TUSKON yöneticisi Serdar Yeşilyurt, FET֒nün başarısız  darbe girişimiyle ilgili AP Dış İlişkiler Komitesinin olağanüstü oturumuna  katılırken, görüntülendiğini anlayınca yüzünü kapatma ihtiyacı hissetti.  Yeşilyurt, gazeteciler ve elçilik çalışanları dışında oturuma katılan tek Türk  oldu.

TUSKON'UN TÜRKİYE ALEYHİNE ÇALIŞMALARI

TUSKON, AB'nin başkenti Brüksel'de Türkiye aleyhine yaptığı propaganda  veya bu yöndeki etkinliklere sponsor olmasıyla biliniyor. TUSKON özellikle, 17-25 Aralık sonrasında Türkiye'yi hedefe koyan  etkinliklere sponsor olmaya başladı. Bu çerçevede TUSKON, Brüksel'deki önde gelen  düşünce kuruluşlarından Avrupa Politika Merkezi'nin (EPC) düzenlediği Türkiye  konulu etkinliklerde Ankara'yı hedefe koyma yoluna gitti. FETÖ bağlantılı kuruluş, Kasım 2015-Mart 2016 arasında düzenlenen  "Suriyeli sığınmacı krizi ve AB-Türkiye ilişkilerine etkileri", "Türkiye'de medya  özgürlüğü" ve "Kıbrıs'ta çözüme yaklaşılıyor mu?" konulu panellere destek verdi.

Etiketler ; FETÖ , TUSKON , Belçika , AB , Ankara ,
İlginizi Çekebilir