Celal Uzunkaya: 80 Yazıdan 75'i Yanıtsız Kalıyordu

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen TSK içindeki FETÖ yapılanmasına yönelik soruşturmanın nasıl engellendiğini anlattı. Uzunkaya, o dönem Genelkurmay Adli Müşavirliği’ne gönderilen 80 yazıdan 75’inin yanıtsız kaldığını söyledi.

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya FETÖ/PDY Terör Örgütü’nün ilk kumpas mağdurlarından. 2009’da FET֒nün imzasız bir ihbar mektubuyla kurduğu kumpas sonucu 4 yıl yargılandı. Kendisinden önce bu koltukta oturan Hüseyin Çapkın, AliBilkay ve Sami Uslu, FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklandı. Uzunkaya, 15 Temmuz darbe planının tarihinin öne çekilmesine neden olduğu söylenen İzmir merkezli operasyonun nasıl engellendiğini şu sözlerle anlattı:


150 ÜST DÜZEY ASKER

“15 Temmuz öncesinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli olarak yürüttüğümüz ‘Askeri Casusluk Kumpas Davası’ ile ilgili bir çalışmamız vardı. Bu çalışma; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarını kapsayacak şekilde 150’ye yakın general, amiral ve üst düzey subay ile 400 civarında daha alt rütbeli askeri personeli kapsıyordu.

İFADEYE GELMEDİLER

Bugün toplamı binlerle ifade edilen general, subay, astsubay ve diğer askeri personelin tutuklandığı, ihraç edildiği asker içindeki paralel örgüt yapılanmasının, daha küçük ölçekli adli soruşturmaya tabi tutulması; ya kurumsal bir zaafiyete yol açmamak veya başka saiklerle doğrudan ve dolaylı şekilde engellenmeye çalışıldı. Hatta kurumsal zafiyete yol açmamak amacıyla Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri personeline ayrı ayrı operasyon planlaması yapılmasına rağmen de aynı engeller karşımıza çıkarıldı. Başsavcılığın Genelkurmay Adli Müşavirliği’ne gönderdiği 80 civarındaki yazının 75’ine cevap bile verilmedi. 15 Temmuz’dan bir süre önce Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki bir kısım amiral ve subayları içeren dar kapsamlı bir adli soruşturmada bile askeri şüphelilerin 1-2’si dışında hiçbiri gelmedi, teslim edilmedi veya yakalanamadı. Bu amirallerden bazılarının 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden sonra ABD’ye iltica amaçlı sığınma talebinde bulunduklarını gördük. Sonuç olarak; FETÖ/PDY terör örgütünün on yıllar boyunca devletin tüm kurum ve kuruluşlarına yuvalanan, örgütlenen ve 15 Temmuz ölçeğinde büyük bir darbe girişimiyle ülkeyi parçalanma noktasına getirebilecek güce ulaşan kadrolarının üzerine zamanında kararlılıkla gidilmiş olsaydı, zannımca böyle bir süreç ve sonuç yaşanmazdı.”

İlginizi Çekebilir