93 Bin Kişiye Erken Tahliye Yolu
Gündem 18 Ağustos 2016 Perşembe 11

93 Bin Kişiye Erken Tahliye Yolu

671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 93 bin kişinin erken tahliye edilmesi bekleniyor

Koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi halli hükümlülerin denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak bir yıl erken tahliyeedilebilmesine olanak tanıyan 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 93 bin kişinin tahliye edilmesi bekleniyor.

671 sayılı KHK ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle, kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından bazı hükümlülerin erken tahliye edilmesinin yolu açıldı.

KHK ile koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi halli hükümlülerin denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak bir yıl erken tahliyesine imkan tanındı.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanuna eklenen bir diğer madde ile süreli hapis cezalarına mahkum edilenlerin cezalarının "yarısını" infaz kurumunda çektikleri takdirde koşullu salıverilmeden yararlanabileceği de düzenlendi.

1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçları kapsayan düzenleme sonrası, Türkiye genelindeki Cumhuriyet Başsavcılıklarında tahliye işlemleri başlatıldı.

Etiketler ; KHK , Erken Tahliye ,
İlginizi Çekebilir