Petrol Fiyatlarında Yaşanan Değişim Mühendis İstihdamını Düşürdü

Dünya çapında oluşan petrol ve doğalgaz fiyatlarının düşüşü mühendis istihdamını da etkileyerek aşağı çekti

Petrol  Mühendisleri Odası'nın (PMO) "Üniversite PMO-Sanayi İşbirliği Çalıştayı Sonuç Raporu'ndan" elde edilen bilgilerle dünyada 2014'ten bu yana petrol fiyatları yüzde 85 düştüğünü savundu. Söz konusu bu dönemde petrol ve doğalgaz mühendisi istihdamı da yüzde 20 azaldı.
SEKTÖR DIŞINA KAYDILAR
Rapora göre, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nde (KKTC) petrol ve doğalgaz eğitimi veren 7 lisans programı bulunuyor. Bu programlara, 2015-2016 akademik yılında 351 öğrenci yerleşti. Son iki yılda ise üniversitelerin bu bölümlerinden 350 civarında öğrenci mezun oldu. Mezunların ancak yüzde 10'u sektörde istihdam edilebildi. Geriye kalan yeni mühendislerin bir kısmı sektör dışı alanlara geçiş yaptı. Büyük bölümü ise işsiz kaldı.
KENDİSİNİ YETİŞTİREN MEZUNUN İŞ BULMA SIKINTISI ENDER
İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Satman, "Petrol ve doğalgaz en çok kullanılan enerji kaynağı ve dünyanın gelişmek için enerjiye ihtiyacı var. Ayrıca bizim mezunlarımız jeotermal sektöründe de çalışmakta ve şu anda dünyada en hızlı gelişme gösteren jeotermal sektörü, Türkiye'dedir." dedi.

İlginizi Çekebilir