İlk Yerli Metrobüs 'AKIA'
Ekonomİ 22 Ağustos 2016 Pazartesi 12

İlk Yerli Metrobüs 'AKIA'

İlk yerli tramvay ve metronun yapıldığı Bursa'da şimdi de yerli metrobüs üretimi başladı

PARÇALAR BURSA'DAN GİDİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın sanayinin önemli merkezlerinden biri olduğunu belirterek, “İlk yerli tramvay, ardından ilk yerli metro aracı üretimi yapıldı. Şu anda yine Avrupa’da üretilen ve hızlı tren başta olmak üzere tüm araçların en önemli parçaları da Bursa’da üretiliyor. Başta uçak olmak üzere arıtma cihazları, çamur yakma sistemleri, otopark sistemleri de artık yerli üretilebiliyor.” diye konuştu.

MERCEDES MOTOR

Başkan Altepe, bu üretimin İstanbul’un da talebi olduğunu hatırlatarak, “Balkan ülkeleri başta olmak üzere dünya ülkelerine otobüs üreten AKIA firması tarafından Bursa’da Mercedes motorlu kaliteli güzel bir araç üretildi. Yaklaşık 300 kişiyi taşıyabilen, toplu ulaşıma büyük katkı sağlayabilen konforlu araçlar, artık Bursa’da yapılabiliyor. İnşallah, yerli üretim metrobüsümüz, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin tüm şehirlerinde ve dünya ülkelerinin caddelerinde kullanılacak” diyerek projede emeği geçenleri tebrik etti.

KAPASİTEDE ÇIĞIR AÇILDI

Fabrikanın Genel Müdürü Remzi Baka da, 290 yolcu kapasitesiyle Türkiye ve dünyanın en yüksek kapasiteli metrobüs aracını ürettiklerini belirterek, "Hızlı büyüyen şehirlerde demiryollarına alternatif olarak geliştirdik projemizi. Dizel, hibrit ve elektrikli versiyonlarını da üretiyoruz. Türkiye’ye faydalı olmak için çalışıyoruz” dedi.
Türkiye’de ilk kez Bursa’da üretilen 290 kişi kapasiteli metrobüs, 25 metre uzunluğunda ve 3 körüklü olma özelliğine sahip.
Etiketler ; Bursa , Metrobüs ,
İlginizi Çekebilir