3.Havalimanı İçin 210 Milyonluk Yeni Yatırım

İstanbul 3. Havalimanı için 210 milyon liralık yatırımla 300 bin metreküp kapasiteli yakıt çiftliğinin inşa edilmesi planlanıyor

Devlet Hava Meydanları I·s¸letmesi Genel Mu¨du¨rlu¨gˆu¨'nün 2013'te ihale ettiği, 4 fazda gerçekleşmesi planlanan I·stanbul Yeni Havalimanı için Yakıt C¸iftligˆi ve Hidrant Hatları Projesi çalışmalarına başlandı. Proje için Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusunda bulunuldu.

HEDEF 2018

Başvuru dosyasında yer alan bilgilere göre, projenin, Faz 1 çalışmaları kapsamında 2017-2018 yılları içerisinde tamamlanması planlanıyor. Proje kapsamında toplamda 10 yakıt tankı kurulacak. Yakıt c¸iftligˆi için yaklas¸ık 17 hektarlık alan kullanılacak. Söz konusu proje için 210 milyon liralık yatırım yapılacak.

Akaryakıt sisteminin temel konsepti; havaalanına yakıt temin etme, temin edilen yakıtı alan ic¸erisinde depolama ve dagˆıtma tesisi kurma ve bunu yu¨ksek kapasiteli uc¸ak yakıt hidrant sistemi ile birlikte yu¨ru¨tme olacak. Bu konsept, bu¨yu¨k miktarlarda jet yakıtının gu¨nlerce kullanabilecek s¸ekilde havalimanına alınmasını ve depolanmasını mu¨mku¨n kılarak, gu¨venli ve etkili yakıt hidrant dagˆıtıcıları ile direkt uc¸aklara yakıt sagˆmaya imkan verecek.

İlginizi Çekebilir