Üniversite (2016) Ek Tercihler Ne Zaman?

Üniversite ek yerleştirme tarihi belli oldu mu? LYS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından milyonlarca üniversite öğrencisi adayı bu sorunun yanıtı merak ediyor

LYS yerleştirme sonuçları açıklandı. İstediği yere yerleşemeyen üniversite öğrencileri gözünü ek yerleştirmelere dikti. Ek yerleştirme tarihleri belli oldu. Boş kontenjanlar listesinde ÖSYM tarafından açıklandı. Üniversite girişte en önemli adım olan ek yerleştirme sonuçları ile ilgili tüm bilgiler...

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2016 üniversite girişte
ek yerleştirme tercihleri 26-30 Ağustos, ek yerleştirme kayıt tarihleri ise 6-9 Eylül olarak belirlendi. Ek yerleştirmelerinde sona ermesi ile birlikte eğitim öğretim yılı başlayacak.

ÖSYM'nin açıkladığı verilere göre, örgüt yükseköğretim programlarında 60 bin 147 boş kontenjan kaldı.

Boş kontenjanların 25 bin 539'u lisans, 34 bin 608'i ön lisans programlarında bulunmaktadır. Devlet üniversitelerindeki boş kontenjan sayısı 34 bin 468 iken, vakıf üniversitelerindeki boş kontenjan sayısı 18 bin 538 oldu.


EK YERLEŞTİRME BAŞVURU ÜCRETİ


Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan veya kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlara, ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır. Ek yerleştirme ücreti 15,00 TL’dir.


AÖF DAHİL YERLEŞTİRME SAYILARI


ÖSYS'ye başvuran aday sayısı 2 milyon 256 bin 377 olurken, üniversitelerin lisans, ön lisans programları ile AÖF'ye yerleşen aday sayısı ise 961 bin 864 olarak duyuruldu.

Etiketler ; ÖSYS , LYS , ÖSYM , AÖF ,
İlginizi Çekebilir