Suriye Krizi Sadece Bu Yolla Çözülebilir
Dünya 25 Ağustos 2016 Perşembe 10

Suriye Krizi Sadece Bu Yolla Çözülebilir

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 'Türkiye-Suriye sınırında yaşanan gelişmelerin Moskova'da derin bir endişeye neden olduğunu' belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Cerablus'a düzenlenen Fırat Kalkanı operasyonu ile ilgili "Sınırdaki gelişmelerden endişe duyuyoruz" açıklaması geldi.

Dışişleri Bakanlığı’nın yapılan açıklamada şu ifadeler göze çarptı: "24 Ağustos tarihinde Sabah saatlerinde Türkiye Suriye topraklarında operasyona başladığını açıkladı. Basında yer alan haberlere göre, Türk tankları müttefik Suriye muhalefet birlikleriyle Suriye sınırına girdiler. Ankara, hedefinin IŞİD ile mücadele olduğunu açıkladı.

Moskova, Suriye-Türkiye sınırında yaşananlardan çok endişeli, Her şeyden önce, sivil halk arasında hayatını kaybedenler dikkate alınınca kriz bölgesinde durumun daha da kötüleşme ihtimali endişe uyandırıyor.Suriye krizinin uluslararası hakların temelinde Kürtler de dahil olmak üzere tüm etnik grupların katılımıyla 30 Haziran 2012 tarihli Cenevre anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi’nin kararı çerçevesinde geniş çaplı Suriye diyaloğu üzerinden çözülmesinden eminiz. "

İlginizi Çekebilir