Kuzey Irak'ta halk sokağa döküldü

Kuzey Irak'ın çevre bölgelerinde, memur maaşlarında yaşanan sıkıntılardan dolayı hükümeti protesto etmek için Kuzey Irak halkı yürüyüş ve gösteri düzenlendi

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin hakim olduğu merkezlerde maaşların ödenmemesini protesto eden çalışan kesik protesto gösterilerinde bulundular.
ÖĞRETMENLER GREVE GİTTİ
Bugün başta Süleymaniye olmak üzere Halepçe, Ranya, Keladıze, Koye ve Kelar gibi kentlerde öğretmenler greve gitti.
GÖSTERİCİLERE MÜDAHALE EDİLDİ
Halepçe'de başlayan gösteride de maaş talebinde bulunan öğretmenler, aksi takdirde yeni eğitim öğretim yılında göreve başlamayacaklarını bildirdi. Ranya'da ise boykotu zil çalarak bildiren öğretmenlere güvenlik güçleri tarafından müdahale edildi. Burada göstericiler yürüyüşe geçti.

"HÜKÜMET SESİMİZİ DUYSUN"

Rûdaw'a konuşan protestocu öğretmenlerden biri, "Haklarımızın verilmesi için barışçıl bir şekilde sesimizi hükümete duyurmaya geldik. Sesimizi duysunlar." dedi. Kelar'da düzenlenen gösterilerde herhangi bir parti aleyhine slogan atılmazken, protestocular haklarının verilmesi talebinde bulundu.

GÖSTERİLER SONA ERDİ
Kaladıze çarşısında izinsiz gösteri yapıp ateş yakan 4 kişi gözlatına alındı. Kaymakam Resul, gözaltına alınanların 20 ila 30 yaşlarında olduğunu belirtti.

Öğretmen ve memurlar, hükümetin, taleplerine cevap vermemesi durumunda boykota devam edeceklerini açıkladı. Bugün başlaması beklenen yeni eğitim öğretim yılı, grev nedeniyle Eğtim Bakanlığı tarafından 1 Ekim'e ertelendi.
İlginizi Çekebilir