Halep’e ölüm yağıyor!..
Dünya 26 Eylül 2016 Pazartesi 13

Halep’e ölüm yağıyor!..

Cuma ve Cumartesi günü yaklaşık 200 kişinin yaşamını yitirdiği Halep'te dün de saldırılar devam etti

Esed rejimi ve Rusya'ya ait jetler, bugüne kadar onlarca kez el değiştiren ve son olarak muhaliflerin kontrolünde kalan Handarat Kampı'nı ve sivil yerleşim yerlerini fosfor ve vakum bombalarıyla vurdu.

Saldırılarda 66 kişi hayatını kaybetti, 178 kişi ise yaralandı. Sivil savunma ekibi yetkililerinden Necip Ensari ''Rus ve rejim uçakları Halep'te muhaliflerin kontrolündeki semtlerde yerleşim alanlarına 15 fosfor ve 18 vakum bombası attı. Onlarca yerleşim yeri hasar gördü, onlarca ev yıkıldı. Kentin alt yapısı çöktü.'' şeklinde konuştu. Rejimin ayrıca Rus jetlerinin de desteğiyle Türkmendağı ve Cebel Ekrad'a karadan saldırdığı bildirildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esed'e ait kara birlikleri, Lazkiye kırsalında muhaliflerin kontrolündeki köylere yoğun saldırı başlattı.


Halep'in sivil savunma örgütü Beyaz Kasklar'da çalışan İbrahim el-Hac, bölgede çok sayıdaki yaralılarla ilgilenecek doktor olmadığını belirtti. Halep Üniversitesi'nde Profesör olan Abdulkafi al-Hamdo ise, “Çektiğimiz acı, herhangi bir dilde ifade edilemez. Çocuklarımıza verecek suyumuz yok. Sivil savunma ekipleri artık yardım getiremiyor ve yollar molozlardan kapalı durumda. Hastanelerde bir yatakta üç-dört kişi tedavi görmeye çalışıyor, yoğun bakım ünitesinde bile” dedi.
Etiketler ; Rusya , Halep , İbrahim el-Hac ,
İlginizi Çekebilir