Financial Times'dan Fırat Kalkanı Yorumu

Financial Times gazetesi, Türkiye'nin Cerablus operasyonuyla, bu bölgede bir devlet hayali kuran Kürtlere büyük darbe indirdiğini belirtti.

“Kürtlerin, bölgedeki karışıklıktan bir özerklik çıkarma gibi hayalleri vardı. Fakat şu anki tabloya göre bu imkânsız gibi görünüyor”denilen yorum haberde, “Türkiye’nin doğrudan askerî müdahalesi, bunun yanı sıraCumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ve İran ile safları sıkılaştırması, en çok Kürtlerin hayallerine darbe indirdi. Oysa Suriyeli Kürtler iki yıl önce Kobani kuşatmasını kırdıktan sonra devlet hayalleri kurmaya başlamıştı” denildi.

PYD, TÜRKLERİ PROVOKE ETTİ


Türkiye’nin, Rus uçağını düşürmesi üzerine PYD/YPG’nin bundan cesaret aldığını yazan gazete şöyle devam etti: “Suriye’deki Kürt militanlar Fırat Nehri’nin batısına savaşçı göndererek Türkiye’yi provoke etti. Tam bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus lider Putin barıştı. Putin, Kürtlerden desteğini çekti. ABD’nin de onayıyla Cerablus harekâtı başlatıldı. Washington da Suriye’deki Kürt müttefiklerine Fırat’ın doğusuna çekilmelerini söyledi. ABD, Türkiye’nin yanında duracağı yönünde sinyal göndererek Kürtleri büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Görünen o ki, Kürtlerin bağımsız bir devlet hayalleri için artık şansları kalmadı.”
İlginizi Çekebilir